Az új parlamenti ciklusban először ülésező nemzetbiztonsági bizottság tagjait zárt ülésen tájékoztatták az ukrajnai helyzetről többek között a Miniszterelnökség, a Belügyminisztérium, az Országos Rendőr-főkapitányság, az Alkotmányvédelmi Hivatal, az Információs Hivatal és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat képviselői. Molnár Zsolt bizottsági elnök ezután azt mondta: egyes értelmezések szerint Ukrajnában már polgárháború van, más értelmezések szerint küszöbön áll a polgárháború, a nyílt fegyveres konfliktus, és emberek, köztük civilek halnak meg. Egyértelmű, hogy elhúzódó és komoly válsággal kell számolni – emelte ki a szocialista képviselő.
Németh Szilárd, a testület fideszes alelnöke elmondta: a minisztériumok és szolgálatok képviselőit a migrációs helyzetről, az ukrajnai katonai eseményekről, a hétvégi népszavazásról, természetesen a kárpátaljai magyarok helyzetéről és az ottani sorkötelesek bevonultatásával kapcsolatban kérdezték a bizottság tagjai. Minderről azonban a képviselő nem tudott érdemben nyilatkozni, mert a válaszokat húsz évre titkosították. Mirkóczki Ádám, a bizottság jobbikos tagja annyit mondott: rettenetesen kényes és kaotikus a helyzet, és a május 25-ei ukrajnai választásig ez valószínűleg fokozódni fog. A kárpátaljai magyarság tekintetében egyelőre aggodalomra nincs ok, de nagyon oda kell figyelni, mert az események rendkívül gyorsan változnak – emelte ki.
Az Interfax-Ukrajina hírügynökség kedden számolt be arról, Jevhen Perebijnisz külügyi szóvivő keddi kijevi sajtótájékoztatóján elhangzottakra hivatkozva, hogy az ukrán külügyminisztériumot aggasztják azok a kijelentések, amelyeket Orbán Viktor miniszterelnök tett a határon túli magyar kisebbség autonómiájának és kettős állampolgárságának szükségességéről, ezért bekérették a külügyminisztériumba Magyarország kijevi nagykövetét.
Németh Szilárd erre reagálva kifejtette: a mindenkori magyar miniszterelnöknek, a kormánynak és a parlamentnek az alaptörvényből adódóan kötelessége képviselni a határon túli magyarok érdekeit, hogy mindenki, aki szeretné, megkaphassa a magyar állampolgárságot. Képviselniük kell, hogy a kisebbségi kollektív jogok megillessék őket és ha tömbben, nagy számban élnek magyarok, akkor autonómiát kaphassanak – hangsúlyozta a fideszes politikus. Molnár Zsolt, a bizottság MSZP-s elnöke szerint a miniszterelnök meg akarja kerülni a problémát, pedig „nem lehet egyszerre ide is, oda is játszani”. Az MSZP álláspontja szerint a legfontosabb a kárpátaljai magyarok biztonsága, de az Ukrajna területi integritása mellett képzelhető el – tette hozzá.
Mirkóczki Ádám (Jobbik) azt mondta: a jelenlegi ukrajnai helyzetben nem szerencsés, ha „olajat öntenek a tűzre”. Ugyanakkor az is biztos, hogy az elmúlt 24 év „nagyon megalkuvó” külpolitikája nem hozza meg a kisebbségeknek azt az életminőséget, amit szeretnének – fűzte hozzá. A Jobbik autonómiapárti – szögezte le Mirkóczki Ádám, de megjegyezte: fontos, hogy a magyarországi politika összhangban legyen az ottani kisebbségi vezetők politikájával. Szél Bernadett, a bizottság LMP-s tagja közölte, támogatják az autonómiatörekvéseket, de azoknak az is feltétele, hogy az érintettek álljanak ki érte. Az LMP-s képviselő hozzátette: kíváncsi, Orbán Viktornak ki adott felhatalmazást arra, hogy – különösen ebben az időszakban – ilyen kijelentést tegyen.