Több mint kétszázmillió forintot kell hogy visszafizessen a vidékfejlesztési tárcának az a szervezet, amely a szocialista kabinet idején jutott egyedi kormánydöntés nyomán félmilliárd forinthoz. A Fővárosi Ítélőtábla immár jogerősen is megállapította, hogy az összegből ennyit bizonyíthatóan törvénytelenül költöttek el. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a tetemes összeg többi része értelmes célokat szolgált volna. A dokumentumok szerint ugyanis a korábbi tárcavezetés már a pénzügyi válság kirobbanásakor, vagyis 2008 legelején annak hatásainak kommunikálásával bízta meg a szocialistákhoz közel álló egyesületet. A feladat elvégzésére mindenféle garancia nélkül előre átutaltak a szervezetnek 500 millió forintot. Az egyesület elszámolása után a vidékfejlesztési tárca a bírósághoz fordult.
A bíróság tényként állapította meg, hogy a Magyarországi Leader Közhasznú Egyesület (MLKE) 2008. december elsején támogatási kérelmet nyújtott be a Vidékfejlesztési Minisztérium jogelődjéhez, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumhoz (FVM). A tárca a közigazgatásban ritkán tapasztalt gyorsasággal döntött és cselekedett. A kérelmet elfogadta, és a két fél december 18-án már meg is kötötte a támogatási szerződést, majd napokon belül átutalták a szervezetnek a félmilliárd forintot, mégpedig a költségvetési tartalék terhére. A költségvetési tartalékhoz csak kormányhatározattal lehetett hozzáférni, ezért a kérelem és a szerződés aláírása között eltelt alig 18 nap alatt még egy kormányhatározat is született az ügyben.
A támogatásról szóló megállapodást a kormány részéről az MSZP-s Gőgös Zoltán írta alá, aki annak idején a földművelésügyi minisztérium államtitkára volt. Tette ezt annak ellenére, hogy a tárca jogi főosztálya jelezte: a feladat elvégzésére közbeszerzést kellene kiírni.
Az MLKE által megszerzett pénz útját lapunk korábban már feltárta, többek között rámutattunk: az egyesület honlapjának megtervezésére és elkészítésére 26 milliót fizetett ki a cégadatbázis szerint jelenleg már felszámolás alatt álló Dunarar Kft.-nek. E honlap folyamatos tartalomfejlesztésére – a tavaly óta a cégbíróság által elrendelt kényszertörlés alatt lévő – DunaZip kapott lehetőséget, amiért 19 millió forinthoz jutott. Érdekes módon a teljesítési igazolások szerint a honlap kialakítása és folyamatos tartalomfejlesztése ugyanabban az időben zajlott, március 24. és június 30. között, ráadásul abból a pénzből, amit a válság kommunikációjára kellett volna fordítaniuk. Az egyesület hét különböző tanulmányt rendelt meg, amelyek másfél hónap alatt elkészültek. Például a Tildor Bt. május 15. és június 30. között elkészítette a nemzetközi válság leghátrányosabb helyzetű térségekre gyakorolt hatásainak kutatását, amiért 9,3 millió forintot vághatott zsebre. A szigetszentmiklósi betéti társaság beltagja Jószai Attila, az MSZP helyi képviselője volt. Ilyen és ehhez hasonló összefüggések sokaságát találhattuk a pénzt elnyerő cégeket vizsgálva.
További részleteket a Magyar Nemzet szombati számában talál.