Szombaton dőlhet el Mesterházy pártelnöki jövője

A választmány meghatározhatja az önkormányzati választási kampány stratégiáját is.

MNO
2014. 05. 28. 18:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesterházy az Inforádió Aréna című műsorában szerdán arról is beszélt, hogy elnöki vitaindítójával kezdi el a munkát a szombati ülés, ahol a választásokról tartott értékelése után döntenek arról, elfogadják-e az elnökség lemondását. Ha igen, 45 napos, alulról szerveződő tisztújítási folyamat megy majd végbe a pártban, amelynek során az alapszervezetekben is választást tartanak, majd a folyamat végén kongresszuson választják meg az elnökséget.

A pártelnök emlékeztetett: alapszabályuk, amely szerinte átfésülésre szorul, nem teszi lehetővé kizárólag az elnökség megújítását. Közölte azt is, hogy a szombati választmány – akár a tisztújítás megkezdése ellenére is – meghatározhatja az önkormányzati választási kampány stratégiáját, egyebek között azt, szükséges-e országos megállapodás megkötése más szervezetekkel. Utalt arra, hogy korábban csak helyi szintű megállapodások megkötése mellett foglaltak állást.

Szerinte egy ilyen egyeztetésen már megnevezett főpolgármester-jelöltjük, Horváth Csaba jelölése is a tárgyalóasztalra kerül, és úgy foglalt állást, hogy az esélyéről nehéz nyilatkozni, amíg nem tudható, kiket jelölnek más pártok. Véleménye szerint a párt kampányát irányító országos választási bizottság kiegészülhetne olyan tagokkal, akik korábban már részt vettek önkormányzati kampányban.

Mesterházy Attila a korábbi pártelnök, Kovács László által felvetett kollektív vezetésről azt mondta, hogy ennek lehetősége nem szerepel az MSZP alapszabályában. A pártelnök-frakcióvezető bírálta azokat a kollégáit, akik a sajtóban hozzák nyilvánosságra kritikájukat, mondván: fegyelmezettségre lenne szükség. A véleményeket szerinte a választmányi ülésre kellene tartogatni, a kiszivárogtatások ugyanis ilyen „válsághelyzetben” nem szerencsések.

A politikus pártja számára új stratégiát javasolt, amelynek része, hogy meg kell hallgatni az embereket, ők hogyan látják a társadalmi folyamatokat. Álláspontja szerint markáns baloldali értékeken alapuló stratégiára van szükség, ezekből pedig olyan közpolitikai megoldásokat kell levezetni, amelyekkel érzelmileg is azonosulhatnak az emberek. Úgy látja, hogy pártja ott szerepelt rosszul a választásokon, ahol nem kapcsolódott be a helyi közösség életébe.

Szerinte inkább a DK vitt el szavazókat az MSZP-től, és kevésbé az Együtt–PM Szövetség, de közölte azt is: minden olyan stratégia, amely az egymás elleni fellépésről szól a baloldalon, Orbán Viktor Fidesz-elnököt erősíti.

Az Atv.hu információi szerint az MSZP elnöke és választmányi elnöke alkut kötött egymással, amely több párttársuk szemét is csípi. Eszerint Botka nem indul el a párt elnöki posztjáért, cserébe pedig gyakorlatilag az MSZP-vezérkar garantálja szegedi újraválasztását.

Botkát állítólag Lendvai Ildikóék győzködik – akiknek alternatívája Hiller István lehet –, azonban a szegedi polgármester ha bele is vágna az elnökségért folytatott harcba, csak az őszi önkormányzati választások után tenné. Addig szeretné megőrizni a jó kapcsolatot Mesterházyékkal és a jelenlegi vezetéssel – plusz a DK-val és az Együtt–PM-mel –, ugyanis Szeged megtartásához a teljes baloldal támogatására szüksége lehet majd az önkormányzati választáson. Szocialista körökben néhányan gyávának tartják ezért Botkát, azonban mások véleménye szerint a választmányi elnök egyszerűen csak realista.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.