A Magyar Szolidaritás Mozgalom szerdán kiadott egy közleményt, amelyben az áll, hogy „Kónya Péter a napokban az ATV-ben adott nyilatkozata sem az egyesület elnökségének, sem pedig más testületének véleményét nem tükrözte, valójában szerencsétlen megfogalmazás volt, emiatt pedig szándékolatlan konfliktushoz vezetett az Együtt és a Szolidaritás között”. Tudatták ugyanakkor azt is, hogy elhamarkodottnak tartják az Együtt keddi nyilatkozatát az együttműködés felfüggesztéséről. Leszögezték: nem kívánnak pártot létrehozni, hiszen tagjai közül sokan az Együttnek is tagjai.
A Szolidaritás elnöksége úgy döntött, tárgyalásokat folytat az Együtt-tel a közös munka folytatásának módjáról, körülményiről. Döntés született továbbá arról, hogy a Szolidaritás közgyűlést hív össze, hiszen az Együtt-tel kötendő stratégiai megállapodást mindenképpen a közgyűlésnek kell elfogadnia.
Beszámoltak nemrég kidolgozott stratégiájukról is, amely szerint szeptembertől újra visszatérnek az utcára, hogy az orbáni rendszer radikális ellenzéke legyenek. Programjuk része továbbá, hogy továbbra is támogatják az Együttet, ha az valóban képviseli a mozgalmukat a politikai életben. Úgy látják, az Együttben most lezajlott tisztújítás megteremti az esélyét a Szolidaritás eszmeiségének jobb megjelenítésének.
Az Együtt – A Korszakváltók Pártja a fentebb említett Kónya-nyilatkozat miatt kérte annak tisztázását, hogy a következő években az Együtt-tel közösen kíván-e politizálni a Szolidaritás Mozgalom. Az Együtt álláspontja szerint a Szolidaritásból érkező párttagok és aktivisták továbbra is ezt akarják, és bíznak abban, hogy az egyesület ennek figyelembevételével fog dönteni.
Ismert, a Magyar Nemzet megkeresésére Kónya Péter azt mondta, hogy „akár már július elején, de legkésőbb ősszel dönthet a Szolidaritás közgyűlése arról, meghosszabbítják-e az Együtt-tel kötött stratégiai megállapodást”.
„Én pártot akarok a Szolidaritásból, de ezt a tagságnak is meg kell szavaznia” – jelentette be Kónya az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn. Mint mondta: több törésvonal is keletkezett közte és az Együtt között. Az egyik ilyen bizalomvesztés volt azért, mert januárban leült tárgyalni Gyurcsány Ferenccel. Aztán – tette hozzá – sokkal kevesebb pozíciót kaptak, mint ami szerinte az erejük alapján járt volna. Hozzátette: nincs alapja annak, hogy bevinné a tagságot a DK-ba, kivéve ha úgy akarják.