Házmesterek Svájcban

Egy demokrácia, ahol nem nácizza le a bejelentőket a média.

D. Horváth Gábor
2014. 06. 26. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arról folytattak eszmecserét, hogy szörnyen megszaporodtak a feljelentések az adóhatóságnak. S arról, hogy a névtelen állampolgári „feljelentések” és a levelek rólunk szólnak, ugyanis „bajtársaink, szomszédaink, barátaink jelentenek föl bennünket” a NAV-nál, akik úgy látják, hogy indokolatlan vagyongyarapodás részesei vagyunk, amely magatartás a világban idegen. Azután fölhívták telefonon a Fidesz-kormánnyal az áfacsalások kérdésében hadban álló Horváth Andrást, hogy erről a visszataszító magyar szokásról fejtse ki a véleményét.

Pikó és Pálinkás azonban rossz lóra tettek. Horváthtól – aki a feljelentők felsorolását azzal egészítette ki, illetve pontosította, hogy jó ismerőseinken kívül az ellenségeink is tesznek bejelentést az adóhatóságnak – azt várták, hogy nekiront a jobboldali kormánynak, amely sugalmazásuk szerint a besúgást állampolgári kötelességgé tette. Ám a vártaknak épp az ellenkezője történt. Horváth néhány példán keresztül elmagyarázta a meglepett műsorvezetőknek, hogy a bejelentések nem függenek a politikától, s hogy ezek számának növekedése nemhogy nem baj, de épp az ellenkezője az igazság. Egyetértve az adóhatósággal, amely kevesli a bejelentések számát, azt mondta, hogy minél több a bejelentés, annál jobb az országnak. Hiszen ezek a bejelentések kulcsfontosságú értesüléseket hordozhatnak az adócsalókról, a mindenkire kötelező közterheket, vagyis az adózást elkerülőkről, a bűnözőkről, akik akár egyenként is többmilliárdos károkat okoznak a költségvetésnek. Akik ellen minden józan államnak föl kell lépnie. Akik ellen minden demokrácia föllép.

Az észérvektől a két műsorvezető érzékelhetően megzavarodott. Mást vártak Horváth Andrástól. A bejelentéseket indokoló példáktól egyre inkább összeomlottak. A beszélgetés innentől kezdve zavarossá és ostobává vált. A műsort végül egy olyan hiperaktív hallgató mentette meg nekik, aki üzeneteket küldött az interneten keresztül, amelyeket felolvastak az élő műsorban. A hallgató a műsorvezetők elvárásának megfelelően a NAV-bejelentőket a következő, jól ismert történelmi kontextusba helyezte: „Mitől vagyunk »házmesternemzet«? – mitől is? Ez nálunk amolyan népszokás. Már anno Eichmann SS-alezredes is hálatelt szavakkal emlékezett meg a magyarok minden képzeletet felülmúló buzgalmáról, ahogy egymást jelentgették fel, s Trenker (budapesti Gestapo-főnök) is hasonlóan nyilatkozott. Három hónap alatt többet végzett, mint otthon három év alatt. Nem lehet ennél komolyabbra fordítani a szót, de ha mégis: a frusztráció, a folyamatos bizonytalanság, kiszámíthatatlan jelen, reménytelen jövő elképesztő destruktív viselkedésekre tud késztetni embereket. Az, hogy ez milyen formában nyilvánul meg, már kultúrafüggő. Van, ahol öngyilkosok lesznek, máshol ámokot futnak, nálunk feljelentgetnek – s egy pillanatnyi orgazmusban oldódnak a feszültségek.” Bla-bla-bla

A műsorvezetők azonban még ekkor is Horváth András érveinek súlya alatt görnyedeztek. „De miért nem zárnak össze az emberek az állammal szemben?” – tett föl egyikük erőtlenül egy újabb kérdést, majd a másik így folytatta: „És ha már a feljelentésnél tartunk, Mink Andrásnak, a Nyílt Társadalom Alapítvány történészének egy írása jelent meg arról, hogy 1944-ben hogyan jelentették föl az emberek a házban lakó zsidókat önként és dalolva. Az, hogy most a vállalkozóját jelentjük fel, vagy a munkáltatóját, az nem előzmény nélküli.”

Nos, hazaértünk. Az egyre bonyolultabb és érdekesebb világról még mindig kizárólag a náci-antináci, igencsak leegyszerűsítő koordináta-rendszerben gondolkodni képes Klubrádió a magyar állampolgárok adóügyi bejelentését és az adóhatóság reakcióját a náci kollaboráns házmesterek és a náci gépezet működéséből vezeti le azt állítván, hogy a nemzetközi gyakorlattal ellentétben a magyarok származásuknál/kultúrájuknál fogva már csak ilyenek.

De miért is ostobaság ez? A kamillamezők kellemes illatában fürdő egyik svájci kanton magyar egyesületének volt elnöke, a rendkívül tisztességes, nyitott, és a magyarokat ’56-ban és utána is évtizedekig befogadó svájci társadalommal szemben végtelen hálát érző, Magyarországról elmenekült és a svájci demokráciában évtizedekig élő jogász nem volt képes elrejteni véleményét előlem pár éve a svájci társadalom álságos magatartásáról. Amely ország álszentségéről maga is tapasztalta, hogy az a nemzetközi sajtóban is általában tabu. Szerinte ha a besúgók társadalmáról kell beszélni, akkor a világon nem Magyarországról, hanem leginkább Svájcról lehet szó. Ahol a modern adóoptimalizálás mellett egyebek között a náci, kommunista és egyéb diktátorok oda menekített vagyonából jólétet élvező állampolgárok kutya kötelessége a mindennapos föl- vagy bejelentés a hatóságoknak. Ahol nemcsak akkor jelentik föl egymást az emberek, ha adócsalás gyanúját észlelik szomszédaiknál/barátaiknál/rokonaiknál és ismeretleneknél, hanem akkor is, ha észreveszik az ablakukból, hogy valaki éjjel a tilosban kel át a forgalom nélküli úton. És akkor is, ha valaki hallhatóan kritizálja Svájc valamely hazai vagy nemzetközi jogi gyakorlatát. Ahol a belügyminiszter évente megdorgálja a lakosokat, ha nem kellő számban érkezik tőlük bejelentés a hatóságokhoz. Ha tehát olyan országról akarunk beszélni, ahol az állampolgárokról a hatóságoknál kartonokat vezetnek folyamatosan – mondta a Svájcnak hálás és elkötelezett, sokat tapasztalt magyar jogász –, akkor az Svájc. Ahol azonban a média – ha egyáltalán aggályosnak érzi ezt a gyakorlatot – a Klubrádióval ellentétben nem nácizza le és nem ostorozza folyamatosan a saját társadalmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.