Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) csütörtök délelőtt az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a következő napokban egyre melegebb léghullámok érkeznek a Kárpát-medence fölé. Az egyre melegebb éjszakák következtében a napi középhőmérséklet pénteken főleg az Alföldön és a nagyvárosokban, szombaton és vasárnap másutt is egyre többfelé meghaladja a 25 Celsius-fokot, így az országos tiszti főorvos által elrendelhető három fokozat közül most a másodfokú intézkedés lép életbe.
Locsolják az utakat és a villamossíneket a fővárosban a hőség miatt, a budapesti strandok pedig este 9-ig tartanak nyitva – közölte a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK). A közlemény szerint kétszer 12 órás műszakban dolgoznak reggeltől a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. locsolóautói Tarlós István főpolgármester utasítására. Nappal a lakótelepeket, sűrűn lakott városrészeket hűtik, éjszaka a budapesti főútvonal-hálózatot. A BKV Zrt. megrendelésére 12–17 óra között a villamossíneket is locsolják a kivetődés megakadályozására.
A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. kezelésében lévő strandok meghosszabbított nyitva tartással, este 21 óráig várják a strandolókat. „A parki, köztéri szökőkutakban a fürdés tilos, ezért kérünk mindenkit, hogy nagy hőség esetén se használják a szökőkutakat fürdőzésre!” – tudatta Csébi Tamás, a BVK kommunikációs munkatársa. A BVK azt kéri, hogy a temetőket a délutáni, esti órákban látogassák a budapestiek.
Az ÁNTSZ és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra kér mindenkit, hogy a nagy melegben igyon minél több folyadékot, 11 és 15 óra között semmiképpen ne tartózkodjon a tűző napon, vegye igénybe a hűtött helyiségeket, védje bőrét a leégés ellen megfelelő öltözködéssel és napvédő készítményekkel.
Páldy Anna, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) főigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta: a hétvégén nagyon meleg lesz. Országosan 25 fok felett alakul a napi középhőmérséklet, s a nagy városokban még melegebb lehet. A maximum-hőmérséklet akár 33-35 fokot is elérhet, és éjszaka is 20-22 fok körüli meleg lesz.
Érdekességként azt is elmondta, hogy 2007 óta ezen a héten – július harmadik hetében – minden évben el kellett rendelni a hőségriasztást.
A főorvos kifejtette: ilyen nagy melegben fontos hűteni a testhőmérsékletet. Ajánlott hűvös helyen, légkondicionált helyeken tartózkodni. A ventilátor is hasznos lehet, de – emelte ki a főigazgató-helyettes – 35 fok felett az sem hatásos, mivel a meleg levegőt forgatja, és hozzájárul a szervezet kiszáradásához is.
Mint mondta: az egyébként ajánlott napi 1,5-2 liter folyadékon felül még legalább ugyanennyi, sportolóknak és fizikai munkát végzőknek pedig ennél is több folyadékot kell fogyasztaniuk – mondta Páldy Anna, hozzátéve: lehetőleg ásványvíz, illetve tiszta gyümölcs- vagy zöldséglé formájában. A tömény alkohol és a cukrozott szénsavas üdítő nem ajánlott.
Páldy Anna kiemelte: a hőség miatt veszélyeztetettek közé tartoznak az idősek, a szív- és érrendszeri, a légzőszervi és az anyagcsere-betegségben szenvedők, továbbá a cukorbetegek, a túlsúlyosak és a gyermekek.
Az autóval közlekedők vigyenek magukkal megfelelő mennyiségű folyadékot. Az allergiások menet közben ne nyissák ki az ablakot, mert a nagy melegben a gyomnövények pollenkoncentrációja is megnő.
Páldy Anna kitért arra is, hogy várhatóan az UV sugárzás is nagyon erős lesz. Emiatt is fontos, hogy 11 és 15 óra között mindenki tartózkodjon hűvös, árnyékos helyen. Ajánlott továbbá széles karimájú kalap és UV-szűrős napszemüveg viselése – fejtette ki a főorvos.
Az ÁNTSZ és az Országos Meteorológia Szolgálat hőség miatti figyelmeztetésének különböző kritériumai vannak. A meteorológiai szolgálat riasztást csak egy-három órán belül bekövetkező veszélyes időjárási jelenségek esetén – például heves zivatar, jégeső, viharos szél vagy hófúvás miatt – ad ki. A hőség miatti figyelmeztetés viszont az egész napra várható napi középhőmérséklet eredményén alapul, így a kánikula miatt egy egész napra vonatkozóan „csak” figyelmeztetés lehet érvényben. Citromsárga, vagyis elsőfokú, ha egy megyében a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot. Narancssárga, vagyis másodfokú, ha a napi középhőmérséklet tartósan 25 fok felett alakul, esetleg a 27 fokot is meghaladja. Piros, vagyis harmadfokú figyelmeztetés kritériuma, hogy a napi középhőmérséklet tartósan 27 Celsius-fok felett legyen.
Az ÁNTSZ szintén három figyelmeztetési fokozatot rendelhet el. Az első fok a figyelmeztető jelzés, amely azt jelzi, hogy egy napig a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A második fokozat a riasztás, ha a középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A riasztás egyúttal azt is jelzi, hogy a magas napi átlaghőmérséklet olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent, amely indokolja az egészségügyi ellátó rendszer, az önkormányzatok figyelmeztetését és a lakosság hőhullám alatti rendszeres tájékoztatását.
Az országos tiszti főorvos harmadfokú jelzése a hőségriadó. Ennek feltétele, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint legalább három egymást követő napon a napi középhőmérséklet eléri a 27 fokot. Ez az erről szóló kormányrendelet szerint rendkívüli időjárási helyzetnek számít, és rendkívüli intézkedések elrendelését is indokolja.