Ezzel a húzással sem járna jól az MSZP

Kevés politikai haszonnal kecsegtet az MSZP-nek a „szavazótábor-csere”.

WA
2014. 07. 17. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzés – amelyet csütörtökön juttatott el az intézet az MTI-hez – nem konkrétan a Pásztor-ügyre vonatkozik, nem arra kérdeztek rá a kutatók, hanem a választói attitűdöket vizsgálták meg. Eszerint az MSZP sikerrel szállhat harcba egy rendpárti retorikával azokért a választókért, akik ideológiai alapon nem köteleződtek el a Jobbik irányába, de a kistelepüléseken olyan problémákkal szembesülnek, amikre eddig a Jobbik adott „radikális és rossz válaszokat”; jellemzően a vidéki, községekben élő, alacsonyabb iskolai végzettségűek körében versenyezhet az MSZP és a Jobbik egymással.

Az ebbe a csoportba tartozók inkább pártolnák a radikális megoldásokat a romák helyzetét illetően, de a szociális kiadások növelésével is inkább egyetértenek, és támogatják a rezsicsökkentést. Ám e csoport „kiszolgálása” egy másik, szélesebb csoportról való lemondással járhat, azaz rendkívül kockázatos lépés, a „szavazótábor-csere” kevés politikai haszonnal kecsegtet – derül ki az elemzésből.

A Nézőpont Intézet szerint a Jobbik nagyságrendileg akkora méretű táborral vezet az MSZP előtt, mint amennyien azok a szavazók vannak, akik mindkét párttal egyaránt szimpatizálnak; az elemzés szerint ők a teljes népesség 4-5 százalékát teszik ki.

A Jobbik és az MSZP szavazói bázisának demográfiai összevetésével kapcsolatban azt írták, hogy amíg az MSZP felülreprezentált az idősebb, fővárosi voksolók körében, addig a Jobbik táborában a fiatal, városi (megyei jogú városi) választók vannak nagyobb arányban. Az MSZP-sek között több a felsőfokú végzettségű, ők főként a Jobbik táborából hiányoznak, viszont az alapfokú végzettségűek inkább a „közös” csoportban találhatók meg – azaz ők az MSZP-re és a Jobbikra is szavaznának.

A felmérés szerint vidéken többen élnek olyanok, akik mindkét párttal szimpatizálnak, a közös csoport fő jellegzetessége a Budapesten élők kiugróan alacsony, míg a községekben élők kiugróan magas száma – írták.

Az adatokból az tűnik ki, hogy az MSZP-sek támogatják a szociális kiadásokat, de a rezsicsökkentést és a romák helyzetének radikális kezelését elítélik, a jobbikosok viszont pont ellenkező állásponton vannak. Azok, akik mindkét pártra hajlandók lennének szavazni, inkább pozitív kontextusban beszéltek a rezsicsökkentésről – olvasható a Nézőpont Intézet elemzésében. Az elemzés szerint a „közös csoport” tagjai közül sokan teljes mértékben nem értenek egyet az állami kiadások növelésével, és a cigánykérdés radikális megoldásával sem, de van egy markáns csoport közöttük, amelynek tagjai mindkét állítással inkább egyet tudtak érteni.

A Nézőpont Intézet összegzése szerint egy területileg jól elkülöníthető csoportról lehet tehát beszélni azok esetében, akik az MSZP-vel és a Jobbikkal is szimpatizálnak, de nem kötelezték el magukat még egyik párthoz sem: ők jellemzően a vidéki, községekben élő, alacsonyabb iskolai végzettségűek között felülreprezentáltak.

Az ebbe a csoportba tartozók középre húzók vagy jobboldali konzervatívok, inkább pártolnák a radikális megoldásokat a romák helyzetét illetően, de a szociális kiadások növelésével is inkább egyetértenek, és támogatják a rezsicsökkentést.

Az elemzés szerint tehát széles szakadék húzódik azok között az MSZP-szavazók között, akik egyáltalán nem értenek egyet a radikális eszközök használatával a romák helyzetét illetően és azok között, akik inkább támogatnának ilyen lépéseket.

Így az egyik csoport „kiszolgálása” a lemondást jelentheti a másik csoportról, azaz rendkívül kockázatos lépés, kevés politikai haszonnal kecsegtet. Ez látszik a heves reakciókból, a baloldalon belüli vitából is – emelte ki elemzésében a Nézőpont Intézet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.