Vörösiszap-per: jogerős ítélet született, jár a kártérítés

A katasztrófa áldozatait mentette a férfi, akinek most nem vagyoni kártérítést ítéltek meg.

2014. 07. 09. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zámbó Tamás tanácsvezető bíró az ítélet indokolásában elmondta: azért utasították a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. hatályon kívül helyezést vagy a kártérítés törlését kérő fellebbezését, mert a cég arra hivatkozott, hogy elsőfokon nem kellő szakértői anyag birtokában született döntés. Márpedig olyan ügyekben, amelyekben a közvélemény számára is egyértelmű kár keletkezett, erre nincsen szükség.

Májusban a Magyar Nemzet arról számolt be, hogy a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta a Mal Zrt. ellen 2013 őszén hozott elmarasztaló ítéletet egy, a vörösiszap-katasztrófa kapcsán indított kártérítési perben. Az elsőfokú eljárás során a Fővárosi Törvényszék tavaly novemberben ítélt meg Farkas György számára ötmillió forintot és annak kamatát, a károsult teste ugyanis súlyosan megégett a vörös áradatban, továbbá hatalmas lelki traumát is szenvedett a vörösiszapömlés során. A károsult kizárólag nem vagyoni kártérítést követelt; a májusi határozattal a végrehajthatóság és a jogerő nem lehet kérdés többé az ügyben.

Az első harmadfokú döntés azonban ezt megelőzően született a számos – máig is folyamatban lévő – vörösiszapper közül. Konkoly József devecseri lakos kártérítési perében 2014 februárjában helybenhagyta a Fővárosi Ítélőtábla a 2013 februárjában meghozott jogerős közbenső ítéletét. Az úgynevezett Konkoly-per időben az első a timföldgyár ellen indított kártérítési perek sorában. A devecseri nyugdíjas katona alig egy héttel a tragédia után adta be a keresetét, amelyben 23 millió forintot követelt a Mal Zrt.-től az iszapömlésben megsemmisült háza és a tönkrement ingóságai miatt vagyoni, az átélt szenvedései miatt pedig nem vagyoni kártérítés címén.

Az ügyészség a 2012 szeptemberében indult büntetőperben a kolontári gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége és más bűncselekmények miatt emelt vádat 15 emberrel szemben.

Magyarország eddigi legnagyobb ökológiai katasztrófája során a kiömlő vörösiszap három települést öntött el, tíz ember meghalt, és több száz ház lakhatatlanná vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.