Vörösiszap-per: jogerős ítélet született, jár a kártérítés

A katasztrófa áldozatait mentette a férfi, akinek most nem vagyoni kártérítést ítéltek meg.

2014. 07. 09. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zámbó Tamás tanácsvezető bíró az ítélet indokolásában elmondta: azért utasították a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. hatályon kívül helyezést vagy a kártérítés törlését kérő fellebbezését, mert a cég arra hivatkozott, hogy elsőfokon nem kellő szakértői anyag birtokában született döntés. Márpedig olyan ügyekben, amelyekben a közvélemény számára is egyértelmű kár keletkezett, erre nincsen szükség.

Májusban a Magyar Nemzet arról számolt be, hogy a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta a Mal Zrt. ellen 2013 őszén hozott elmarasztaló ítéletet egy, a vörösiszap-katasztrófa kapcsán indított kártérítési perben. Az elsőfokú eljárás során a Fővárosi Törvényszék tavaly novemberben ítélt meg Farkas György számára ötmillió forintot és annak kamatát, a károsult teste ugyanis súlyosan megégett a vörös áradatban, továbbá hatalmas lelki traumát is szenvedett a vörösiszapömlés során. A károsult kizárólag nem vagyoni kártérítést követelt; a májusi határozattal a végrehajthatóság és a jogerő nem lehet kérdés többé az ügyben.

Az első harmadfokú döntés azonban ezt megelőzően született a számos – máig is folyamatban lévő – vörösiszapper közül. Konkoly József devecseri lakos kártérítési perében 2014 februárjában helybenhagyta a Fővárosi Ítélőtábla a 2013 februárjában meghozott jogerős közbenső ítéletét. Az úgynevezett Konkoly-per időben az első a timföldgyár ellen indított kártérítési perek sorában. A devecseri nyugdíjas katona alig egy héttel a tragédia után adta be a keresetét, amelyben 23 millió forintot követelt a Mal Zrt.-től az iszapömlésben megsemmisült háza és a tönkrement ingóságai miatt vagyoni, az átélt szenvedései miatt pedig nem vagyoni kártérítés címén.

Az ügyészség a 2012 szeptemberében indult büntetőperben a kolontári gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége és más bűncselekmények miatt emelt vádat 15 emberrel szemben.

Magyarország eddigi legnagyobb ökológiai katasztrófája során a kiömlő vörösiszap három települést öntött el, tíz ember meghalt, és több száz ház lakhatatlanná vált.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.