A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg a világ több országában arról, hogy 1944. augusztus 3-ra virradóra több mint háromezer cigány embert gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban SS-katonák. A nácik által meggyilkolt mintegy félmillió cigány közül 23 ezren haltak meg Auschwitzban, sokan orvosi kísérletek áldozataként.
A hetven évvel ezelőtti események évfordulója alkalmából a kormány – a Holokauszt Emlékév programsorozat részeként – megemlékezést tart szombat délelőtt Csepelen. A roma holokauszt áldozatai előtt tisztelegve emléktáblát avatnak, valamint átadják a Roma Történeti – Kulturális, Oktatási és Holokausztközpontot. A megemlékezésen beszédet mond Áder János köztársasági elnök. A megjelenteket Makai István, a Roma Polgári Tömörülés és a Fővárosi Cigány Önkormányzat elnöke köszönti.
Délután Ceija Stojka életművéből nyílik kiállítás Megszégyenítve címmel a VIII. kerületben, a Mátyás téri Gallery8-ban. A megnyitó előtt nyilvános beszélgetést tartanak a roma holokausztról. A kiállítóhely honlapján közzétett írás szerint a tárlat szubjektív válogatást mutat be a tavaly elhunyt roma származású holokauszt túlélő, Ceija Stojka életművéből. A művész, akit családjával együtt deportáltak, túlélte a náci koncentrációs táborok borzalmait, ötvenes évei közepén kezdett festeni. A kiállításon bemutatják Karin Berger filmrendező Ceija Stojka életéről szóló filmjét.
Délután öt órakor civilek által szervezett menet indul a VIII. kerületi Horváth Mihály térről a IX. kerületi Nehru partra, a roma holokauszt emlékműhöz, ahol koszorúzás és gyertyagyújtás lesz. A Veszprém megyei Thury-várnál kora délután a roma holokauszt Grábler-tavi áldozatairól emlékezik meg Talabér Márta várpalotai és Cser-Palkovits András székesfehérvári polgármester, valamint Babai János, a Veszprém Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke.