A kormány szerint vádaskodás a HRW jelentése

„Hazánk az alá nem támasztott megállapítások ítéletként történő beállítását határozottan visszautasítja.”

MD
2015. 02. 19. 17:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Human Rights Watch szerdán nyilvánosságra hozott jelentésében súlyosan aggályosnak nevezte az emberi jogok helyzetét Magyarországon, egyben arra szólította fel az Európai Uniót, hogy cselekedjen az ügyben.

Az igazságügyi tárca az MTI-hez eljuttatott közleményében felidézi, hogy az alaptörvény rögzíti: „Az ember sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait tiszteletben kell tartani. Védelmük az állam elsőrendű kötelezettsége.” Az állam e kötelezettségének teljesítése érdekében nyitott a párbeszédre – írták, hozzátéve: ez így volt a korábbiakban is, a HRW által most megfogalmazott vélemény azonban már lezárt ügyeket kíván újranyitni.

„A jogállamiság követelményeinek megfelelően rendezett ügyekre a jogállami mechanizmust szorgalmazni önellentmondás, és az európai eszmének sem használ. Egy magára valamit is adó nemzetközi emberi jogi szervezet nemtelen vádaskodása és lejárató szándékú közleménye visszatetszést kelt, és csak a szélsőséges eszmék és szervezetek malmára hajtja a vizet” – olvasható a kommünikében.

Közölték: ha bárki vagy bármely szervezet őszintén aggódik az emberi jogok helyzetéért, azt olyan területen tegye, ahol valóban veszélyben vannak az emberi jogok. Magyarország komoly aggodalommal tekint a közel-keleti keresztények romló helyzetére, és fontosnak tartja, hogy a civil szervezetek is határozottan lépjenek fel az üldöztetettek érdekében – zárul a kormányzati reagálás.

A Magyar Liberális Párt szerint Magyarországot ma nem vennék fel az Európai Unióba, mert a HRW jelentése szerint jelenleg nem teljesíti a csatlakozás politikai kritériumait. Ezek a kritériumok egyebek között a demokrácia, a jogállamiság, az emberi jogok, valamint a kisebbségek tiszteletben tartása és az ezek védelmét biztosító intézmények stabilitása – írja az ellenzéki párt az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.

A HRW jelentésére a Demokratikus Koalíció úgy reagált, hogy mind politikailag, mind történelmileg elfogadhatatlan, hogy az orbáni hatalom saját állampolgáraitól is megtagadja az európai jogokat és értékeket. Szerintük az Orbán-kormány szándékosan szakította szét a rendszerváltás óta fennálló demokratikus Magyarország jogállami kereteit, és elfogadhatatlannak tartják a kormány „korrupt és autoriter uralkodását”.

A Párbeszéd Magyarországért – osztva a HRW aggodalmait – arra szólítja fel a kormányt, hogy fejezze be az alapvető jogok lábbal tiprását. Szerintük „a civilek állandó támadása, a hajléktalan emberek üldözése, a közmunkások kiszolgáltatottsága, a szegénység növekedése, a roma gyermekek támogatott elkülönítése, a sajtószabadság korlátozása, a szabad véleménynyilvánítás akadályozása” mind azt igazolja, hogy az Orbán-kormány évek óta „baltával veri szét” az országban az alapvető emberi jogokat.

A szocialisták szerint szégyen a kormányra nézve a jelentés, amely sötét, de éles képet fest a magyarországi emberi jogi és alkotmányos helyzetről. Úgy fogalmaznak, hogy a magyar jogállamiság évről évre aggasztóbb helyzete hazánk nemzetközi megítélését rombolja, ez pedig azért fontos, mert ennek a politikának így közvetlenül és közvetve is a magyar emberek látják kárát.

A Fidesz szerint a HRW és a baloldali kis pártok egyformán Soros György pénzén támadják Magyarországot. A nagyobbik kormánypárt a jelentést totálisan hiteltelennek és hazugnak minősítette közleményében, amellyel újra nyomást akarnak gyakorolni a kormányra. „Magyarország ma olyan demokratikus ország, ahol az emberek szemét nem lövetik ki békés demonstrációkon, és nem veszik el egyik napról a másikra a családi adókedvezményt, a nyugdíjat, a béreket, ahogy azt a Gyurcsány-korszakban tették” – írták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.