Újrakezdheti életét az iszapkárosult család

9 milliós kártérítést kell fizetnie a Malnak a Fővárosi Törvényszék csütörtöki, nem jogerős ítélete szerint egy házaspár részére.

BuL
2015. 02. 19. 19:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elsőfokú ítélet szerint az alperes Mal Magyar Alumínium és Kereskedelmi Zrt. ajkai gyártelepén lévő X. számú vörösiszap-tározó gátfalának 2010. október 4-i átszakadása miatt a házaspár házát elborította a vörösiszap, az épület lakhatatlanná vált, az ingóságok megsemmisültek és a felperesek mezőgazdasági területei is tönkrementek. Az iszapömlésben az egyik felperes édesanyja is életét vesztette.

A bíróság korábban már egy közbenső ítéletben jogerősen kimondta, hogy a Mal Zrt. tevékenysége veszélyes üzemnek minősül, ezért a cég annak szabályai szerint felel a történtekért. Bár a gátszakadás rendkívül összetett jelenség volt, amelyet számos tényező, ok és ezek kedvezőtlen egyidejű összejátszása idézett elő, azonban a Mal Zrt. környezetterheléssel járó tevékenysége, valamint a bekövetkezett káresemény a cég kártérítési kötelezettségét megalapozta és ez alól a Mal Zrt. a perben nem tudta kimenteni magát.

A Mal Zrt. a gátszakadással összefüggésben megsértette a két felperes emberi méltósághoz és egészséges környezethez, valamint egyikük egészséghez való jogát.

Mindezek miatt a törvényszék csütörtökön kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében kötelezte az alperest, hogy az egyik felperesnek 5 millió, a másiknak 2 millió forint nem vagyoni kártérítést, valamint a két felperesnek egyetemlegesen további 1 millió 885 ezer forint vagyoni kártérítést fizessen meg.

A házaspár keresetében összesen 46 millió 183 ezer forint vagyoni, illetve nem vagyoni kár megtérítésére kérte kötelezni az alperest, továbbá kért az ideiglenes elhelyezés bizonytalansága következtében naponta felmerülő többletköltségek, valamint további nem vagyoni károk átalányjellegű megtérítésére 2010. október 4-től az elveszített lakóingatlan ellenértékének kifizetéséig fejenként napi 2500 forintot.

A házaspár keresete kitért arra is, hogy ingatlanaik eladhatatlanok, a fogyasztók fenntartásai miatt esély sincs arra, hogy a környéken termelt árut értékesíteni tudják. Kolontárt 2010. október 9-én kiürítette a védelmi bizottság, azóta a felperesek ismerősöknél laknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.