Hozzanak létre egy alapot a karcagi Kun-Mediátor-ügy károsultjai számára is, hasonlóan ahhoz a céltartalékhoz, amelyből például a Quaestor-ügy károsultjait kifizetik – ezt kezdeményezte a karcagi károsultak egy részét képviselő Dobrossy István ügyvéd.
Mint arról a múlt héten beszámoltunk, a Befektetővédelmi Alap (Beva) csaknem 175 milliárd forintnyi céltartalékot különített el a brókerbotrányok áldozatainak kártalanítására. Ebből a legtöbbet, 153,8 milliárdot a Quaestor fiktívkötvény-tulajdonosainak kifizetésére fordítanák, a fennmaradó 21 milliárdon a Buda-Cash és a Hungária károsultjai osztoznának. A karcagiakat képviselő ügyvéd felhívta a figyelmet arra, ebben nincs szó a Kun-Mediátor áldozatairól, pedig esetükben jelentős „állami és banki felelősség” van abban, hogy sok milliárddal károsíthatta meg az ügyfeleket a hivatalosan főleg utaztatással foglalkozó cég.
A bankok felelőssége az ügyvéd szerint azért vetődhet fel, mert a feltételezések szerint jóval nagyobb pénzek fordultak meg a vállalat számláin, mint amit az utazási irodai tevékenység indokolt volna, és ennek fel kellett volna tűnnie. Az állami felelősség pedig azért jöhet szóba, mert a cégnyilvántartásban és a cégkivonatokon tetszőleges számú tevékenységi kört fel lehet sorolni, ami átláthatatlanná teszi a rendszert, másrészt olyan tevékenység is szerepelhet ott, amelyhez szükség lenne engedélyre, csak éppen a cég azt nem kapta meg. Az ügyvéd példaként a pénzügyi szolgáltatói, illetőleg a brókeri tevékenységet említette, amelyre a Kun-Mediátornak nem volt engedélye, pedig ezek is szerepeltek a cég tevékenységi körei között. Sok károsult pedig úgy nyilatkozott, hogy ez tévesztette meg őket, és ez alapján hitték, hogy jó helyen van a pénzük – nyilatkozta.
Dobrossy István azt mondta, ezekre a felvetéseikre a kormány egyelőre nem reagált. A Kun-Mediátor Kft. vezetője, a szökésben lévő Dobrai Sándorné (alias „Marcsika”) a jelenlegi adatok szerint csaknem ezer embert károsított meg piramisjátékra hasonlító módszerrel, a kár meghaladhatja a 10 milliárd forintot, sőt, egyes becslések a 20 milliárdos kárértéket sem tartják kizártnak. A rendőrség továbbra is keresi a többségi tulajdonost, aki egyes feltételezések szerint Mexikóban bujkál.
A cég ellen várhatóan ezen a héten nyújtják be a bírósághoz a felszámolási eljárást, miután a többszöri ügyvédi megkeresés is eredménytelen volt. Dobrossy István azt mondta, nyilván a bíróság is megpróbál majd kapcsolatba lépni a kft.-vel, ami nagy valószínűséggel eredménytelen lesz, így várhatóan július közepén elrendelhetik a felszámolást.