Nincs hivatalos álláspont az amerikai nehézfegyverek tárolásáról

Magyarország hivatalos megkeresést még nem kapott.

MTI
2015. 06. 16. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyettes államtitkár kiemelte: a Magyar Honvédség és az Egyesült Államok hadserege között komoly kiképzési és gyakorlatozási együttműködés van. Magyarországon is több nemzetközi gyakorlatot tartottak már – emlékeztetett Siklósi Péter, aki szerint így logikus lépés lenne, hogy a gyakorlatokon szükséges nehéz haditechnikát (például páncélozott harckocsikat) ne kelljen ide-oda szállítani, hanem Magyarországon tárolnák.

Natalja Jareszko pénzügyminiszter kedden az ukrán parlamentben azt mondta, hogy a minisztérium prognózisa szerint a hazai össztermék (GDP) jövőre 2 százalékkal bővül és az infláció 9 százalékra csökken.
Jórészt az orosz–ukrán konfliktus miatt az ukrán GDP az idén várhatóan 7,5 százalékkal zsugorodik a tavalyi 6,8 százalék után, de már 2013-ban is stagnált, 2012-ben pedig csak 0,2 százalékkal nőtt.
A költségvetés összeállításakor 22,5 hrivnyás dollárárfolyammal számolnak – mondta Jareszko. A hivatalos jegybanki középárfolyam kedden 21,45 hrivnya volt. Ukrajnának egy 40 milliárd dolláros nemzetközi mentőprogram keretében el kell készítenie költségvetési prognózisát, majd szeptember 15-ig be kell terjesztenie a parlamentben a költségvetés tervezetét.

Vasárnap a The New York Times írt arról, hogy a Pentagonban felmerült elképzelés szerint az Egyesült Államok nehézfegyverzetet állomásoztatna a Baltikumban és más kelet-közép-európai országokban az ukrajnai orosz beavatkozás miatt aggódó NATO-szövetségesek megnyugtatására, egyben esetleges további agressziók megelőzésére. Lengyelország és Litvánia aznap megerősítette, hogy folynak a tárgyalások a nehézfegyverek telepítéséről.

A tekintélyes amerikai napilap amerikai és NATO-illetékesekre hivatkozva azt írta, a javaslat tankok, tüzérségi harci járművek és összesen akár ötezer katona felfegyverzésére elegendő más nehézfegyverzet Lettországba, Litvániába, Észtországba, valamint Lengyelországba, Romániába, Bulgáriába és esetleg Magyarországra való ideiglenes áthelyezésére vonatkozik. A lap megjegyezte, hogy az elképzelést még az amerikai védelmi miniszternek, a Fehér Háznak és a többi NATO-tagállamnak is jóvá kell hagynia.

A The New York Times értesülése szerint a Pentagon várhatóan elfogadja a javaslatot még a NATO védelmi minisztereinek júniusban esedékes tanácskozása előtt. A lap kitért ugyanakkor arra, hogy a szövetségen belül már politikai akadályok merülhetnek fel, ugyanis többen aggódva tekintenek egy ilyen lépés lehetséges hatásaira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.