Kevesen ajánlanak fel anyatejet

Nehéz helyzetbe kerülnek azok az édesanyák, akik nem tudják szoptatni kisbabájukat, mivel túl kevesen ajánlják fel a felesleges anyatejet.

Kuslits Szonja
2015. 08. 11. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az anyatejadáshoz szükséges vizsgálatok alapján tíz jelentkező édesanyából kilenc alkalmas arra, hogy más babákat is tápláljon a sajátja számára már felesleges tejjel, de sajnos nagyon kevesen döntenek úgy, hogy segítik a nehéz helyzetben lévő társaikat. – Egészséges vagyok, nem szedek gyógyszert, és nem is dohányzom, gyermekem születése után napi egy liter plusztejem volt, szinte alig győztem lefejni, de bonyolult volt a leadási eljárás, és nem volt időm, ezért folyamatosan öntöttem ki a felesleges anyatejet – nyilatkozta lapunknak egy édesanya.

Pedig a felesleges anyatej óriási kincs azok számára, akik bizonyos idő után már nem tudják szoptatni gyermeküket, vagy örökbefogadás miatt soha nem is tudták. Hazánkban azonban nem egyszerű ezeknek a nőknek a helyzete a kialakult anyatejhiány miatt. Az egyre nagyobb kereslet pedig utat enged a bevizsgálatlan tejet kínálóknak is.

Ez leginkább azért probléma, mert nem lehet tudni, hogy az az édesanya, akitől a tej származik, nem szenved-e valamilyen betegségtől, vagy szed-e olyan gyógyszert, amelynek hatóanyaga a tejbe is bekerül. – Előfordult például, hogy a vizsgálat során szalmonellát mutattak ki, de az anya tünetmentes hordozó volt, így nem is tudott a betegségről – mondta lapunknak Tasi Zsuzsanna, a Heim Pál Gyermekkórház Anyatejgyűjtő Állomásának vezetője.

A szakember arról is beszámolt, hogy a gyűjtőállomásokon az anyatejet adó édesanyáknak – a babák érdekében – minden esetben alapos orvosi vizsgálaton kell részt venniük. Végeznek tüdőszűrést, HIV-tesztet, bőrgyógyászati és székletvizsgálatot, és a szifilisz kizárása is elengedhetetlen. Az egész folyamat azonban nem hosszabb másfél hétnél, ráadásul az érvényben lévő kormányrendeletnek köszönhetően a tesztek ingyenesek. Tasi Zsuzsanna lapunknak elmondta, az édesanyák egy liter leadott anyatejért 1800 forintot kapnak, ami adómentes jövedelem, és már két deciliter tejért is házhoz mennek, így a kezdeti vizsgálatokat követően a folyamat leegyszerűsödik. – Egy hónap alatt a budapesti állomásra 300-400 liter anyatej érkezik 40-45 anyukától, ez 70-80 csecsemő számára biztosítja, hogy a tápszer mellett anyatejet is kapjanak egészen 8 hónapos korig. Öt kórházzal állunk kapcsolatban, a legtöbb gyermeknek naponta egy üveg (2 dl) tejet tudunk biztosítani – mondta Tasi Zsuzsanna.

Aki tehát háziorvosi segítséggel igényel a budapesti állomáson anyatejet, az hozzájuthat, bár a napi 2 dl vészesen kevés ahhoz képest, hogy mennyi tápszert kell emellett a babának adni. A szakember szerint háromszor-négyszer annyi tejre lenne szükség, mint a jelenlegi mennyiség.

Tasi Zsuzsanna közölte, túl kevés édesanya vállalja, hogy ilyen módon segítsen, aki viszont vállalja, azt többségében nem a pénz, hanem a tenni akarás motiválja. Budapesten egyedül a Heim Pál Gyermekkórház gyűjt és ad ki anyatejet a kórházak és az otthon gondozott babák számára, de az országban összesen 18 ilyen állomás létezik, többek között Pécsett, Gyöngyösön, Szombathelyen, Hatvanban és Szolnokon. Csak a frissen fejt (nem fagyasztott) anyatejet veszik át, amelynek a fejéséhez steril üvegeket, és ha szükséges, ingyenes mellszívó készüléket is biztosítanak. Minden esetben megvizsgálják, hogy steril-e a leadott tej, ha igen, pasztörizálják, ha nem, azonnal megsemmisítik. Az állomásvezetőtől azt is megtudtuk, akik közelében nincs ilyen központ, ott a védőnők közvetítésével juthatnak tejhez az édesanyák.

Gitidiszné Gyetván Krisztina védőnő lapunknak úgy nyilatkozott, alapvető feladatuk, hogy már a várandósság ideje alatt a megfelelő információkkal lássák el az édesanyákat, és szakmai támogatást nyújtsanak. – A szoptatás egy lelki folyamat, a legnagyobb problémát ekkor a támogatás hiánya és a felesleges stressz okozhatja. Fontos hangsúlyozni, hogy ha egy nőnek valamilyen oknál fogva nincs vagy nem elegendő a teje, az nem jelenti azt, hogy nem jó anya. Sokan ezt összevonják, ezért lelkileg megviseli őket, ilyenkor érdemes a védőnőkhöz vagy laktációs szaktanácsadókhoz fordulni segítségért – mondta. Arról is tájékoztatott, folyamatosan kapcsolatban vannak az anyatejgyűjtő állomásokkal is, de ahol ilyen formán nem oldható meg a táplálás, ott a védőnők kötik össze az anyatejet adó és igénylő nőket. – Természetesen ezekben az esetekben felhívjuk a figyelmet azokra a vizsgálatokra is, melyek elengedhetetlenek a biztonságos anyatejátadáshoz. Akiknek kétségei vannak, azoknak fontos leszögezni, hogy a női tej még mindig jobb a babának, mint a tápszer – emelte ki.

Pászti Imréné Éva, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika osztályvezető főnővére lapunknak megerősítette, a kismamákat leginkább az hátráltatja a felesleges tej továbbadásában, hogy túl bonyolultnak és körülményesnek ítélik a vizsgálati folyamatot. Ha ezt sikerülne rugalmasabbá tenni, akkor valószínűleg jóval több anyatej érkezne a gyűjtőállomásokra. Megtudtuk, a klinika heti két liter anyatejet kap a Madarász utcai gyűjtőállomástól, az igényelt mennyiség elegendő addig, míg 3-4 nappal a szülés után az édesanyáknál el nem indul a tej. Az osztályvezető főnővér szerint otthon az anyáknak lehetőségük van nem bevizsgált tejjel táplálni a babát. Ő is tud ilyen esetről, de náluk a kórházban ez elképzelhetetlen.

Az anyatejgyűjtő állomáson és a védőnői segítségen kívül létezik egy harmadik módja is annak, hogy természetes táplálékhoz jussanak a babák, ez pedig az anyatej-közvetítés. Az Eszter-lánc Anyatejmisszió összekapcsolja az anyatejhirdető és -igénylő szülőket. A 2001-ben létrejött nonprofit szervezetet egy olyan édesanya alapította, aki maga sem tudott szoptatni, ezért az interneten keresett segítséget, de hamar rádöbbent, nincs olyan oldal vagy fórum, amely elősegítené a kapcsolatteremtést. Csomóné Lindmayer Katalin 2006-ban vette át az Anyatejmisszió működtetését, lapunknak úgy nyilatkozott, regisztráció után egy elég szigorú adatlapot kell kitöltenie minden édesanyának, aki fel szeretné ajánlani a számára felesleges tejet.

Fontosnak tartják, hogy nyomon követhető legyen az anyatej útja, ezért mindent alaposan dokumentálnak, mára több ezer tagja van a missziónak. Munkájuk önkéntes alapú, a közvetítésért 3000 forint adományt kérnek minden hozzájuk forduló édesanyától. – Ez egy jelképes összeg, adomány, amit a költségeink fedezésére fordítunk, de gyakran meg sem érkezik a számlánkra, nem mindenki utalja át. Hangsúlyozzuk, hogy az anyák – amennyiben lehetséges – ingyenesen ajánlják fel a tejüket, vagy ha pénzt szeretnének kérni, az semmiképpen ne legyen több, mint amennyit az OEP fizetne – mondta.

Csomóné Lindmayer Katalin szerint az anyák egy részének valójában nem is tejre, hanem szoptatási támogatásra, szakszerű segítségre van szüksége. Kiemelte, a gyűjtőállomások elsősorban a kórházakba szállítanak, és emiatt nem mindig jut megfelelő mennyiség a már hazaengedett kicsiknek, a segítségükkel pedig személyesen is tudnak találkozni az anyák, és akár be is vizsgáltathatják a tejet, ha úgy jobb nekik.

Bár ezzel a módszerrel esetenként több tejhez juthatnak az édesanyák, fontos hangsúlyozni, hogy az Anyatejmissziónál nem vizsgálják be a tejet, nincs pasztörizálás. Azok a nők, akik az interneten keresnek női tejet a kisbabájuknak, minden esetben vegyék figyelembe, hogy nem lehet tudni, mennyire steril a tej, és minden vizsgálattal rendelkezik-e az édesanya.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.