Még a népligeti metróba is kerülhet mozgólépcső

Továbbra is folyamatban van a BKK üzletszabályának módosítása.

Lakner Dávid
2015. 08. 28. 12:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg is zajlik a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) üzletszabályának módosítása – válaszolta megkeresésünkre a szervezet, hozzátéve: „Az ezzel járó munka során újragondoljuk a mozgólépcsők használatának rendjét is, alapvetően a biztonságos használatot szem előtt tartva. A végleges javaslatot a még szükséges belső egyeztetések és vezetői jóváhagyások után tesszük majd közzé.” A módosításokról augusztus elején lehetett először hallani, amikor a szervezet honlapjára véletlenül kikerült az üzletszabály-tervezet, benne a babakocsisokra és a mozgáskorlátozottakra vonatkozó új irányelvekkel.

Akkor a Kettős Mérce számolt be róla: két felnőtt kísérő lenne szükséges a babakocsi mozgólépcsőn való szállításához, és ekkor is ki kellene venni a gyereket a kocsiból, utóbbit összecsukva szállítva a lépcsőn. A mozgáskorlátozottaknak, a babakocsival, vakvezető vagy nagy testű kutyával közlekedőknek a lifteket ajánlották a tervezetben, közölve, hogy ha van az is, azt kötelesek igénybe venni. De szerepelt a szövegben ez is: „a fent felsorolt személyek a mozgólépcső igénybevételéhez minden esetben kötelesek előzetes engedélyt kérni az állomási forgalmi személyzettől”. Továbbá „amennyiben az állomáson az igénybe vett lépcsőn felül egy lejt- és egy hegymeneti mozgólépcső üzemeltetése nem biztosítható, az utas kérését nem tudjuk teljesíteni”. Eszerint meg is tagadhatnák a metrón való utazást bizonyos utasoktól.

A tervezet nyilvánosságra kerülése után a BKK közölte, hogy „hibás munkaközi dokumentum került ki”, a szükséges belső egyeztetések és vezetői jóváhagyások még hátravannak. A szervezet belső vizsgálatot is indított, hogy kiderüljön, miként került ki az internetre munkaközi dokumentum. Az ügyben rögtön megszólalt Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár is, aki Facebook-oldalán azt közölte: „A Budapesti Közlekedési Központ honlapjára – a BKK tájékoztatása szerint tévesen – kikerült üzletszabályzat tervezett módosítása kapcsán egyeztetést kezdeményeztem a budapesti Főpolgármesteri Hivatallal. A közösségi közlekedés szabályozásánál kiemelten szem előtt kell tartani a kisgyermekes családok és a fogyatékkal élők szempontjait a nyilvánvaló biztonsági előírások mellett. Fontos, hogy ebben az ügyben is meghallgassuk az érintetteket!”

A Mozgássérültek Budapesti Egyesülete megkapta az üzletszabály-tervezetet, a véleményét augusztus 12-én már el is küldte a BKK-nak – tájékoztatta az MNO-t a szervezet elnöke, Földesi Erzsébet. Mint mondta, szerinte a mozgólépcsőt használók számára az engedélyezés nem a megfelelő kifejezés, inkább segítségnyújtásról kell beszélni, „minden egyes ember el tudja dönteni, képes-e a mozgólépcső használatára”. Hozzátette: van, aki biztonsággal tudja használni saját felelősségre, míg máskor segítség szükséges. A szervezet fontosnak tartja, hogy ha egy mozgáskorlátozott a liftet meghibásodás miatt nem tudja használni, a lehető leghamarabb adják meg neki a tájékoztatást, hol tudja azt a legközelebb megtenni.

A liftekkel ugyanis gyakran van baj, ha egyáltalán vannak. Földesi elmondta: néhány napja a Keleti pályaudvarnál is le vannak állítva valamiért, így még a 4-es metrót sem lehetett a teljes vonalon liftek segítségével használni, miközben ez az egyetlen vonal, amely teljesen akadálymentes. A 3-as metró több állomásán mozgólépcső sincs: ilyen a Népliget is, ami nemcsak a mozgáskorlátozottaknak okoz problémát, hanem a buszpályaudvart bőröndökkel, csomagokkal megközelíteni szándékozóknak és az idősebbeknek is.

A BKV Zrt. viszont ennek kapcsán arról tájékoztatta az MNO-t, hogy hamarosan kedvező fejlemények várhatók. „Új mozgólépcsők építése az M3-rekonstrukció keretében várható. A frekventáltabb állomásokra történő új mozgólépcső telepítése is szerepel a tervekben, például a Népliget állomáson is” – írták. Ez szükséges lenne a babakocsival utazók számára is. Mint Földesi leszögezte: nemcsak egy szűkebb csoport számára fontos dologról van szó, sokaknak számítana a mozgólépcső építése, de a lifteket is elengedhetetlennek tartja.

A liftek kapcsán a BKV Zrt. arról tájékoztatta az MNO-t: „A liftek meghibásodása esetén is azonnal a legrövidebb időn belül elhárítjuk a hibát, mely túlnyomórészt az utasok nem megfelelő viselkedéséből következik be. Az M3-rekonstrukció a liftek fejlesztését is tartalmazza.”

De a rekonstrukció érinti persze a mozgólépcsők további felújítását is: „A metróállomásokon lévő mozgólépcsők emelt szintű karbantartása történik meg, a hibák javítása és a tervszerű karbantartások folyamatosan történnek a mozgólépcsőkön. Ezeket a munkákat külső független szervezet is egész évben folyamatosan ellenőrzi. Az idei évben elkezdődik a kis emelőmagasságú mozgólépcsők cseréje korszerűbb típusokra” – közölte lapunkkal a BKV Zrt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.