Ha év végére az összes rendelkezésre álló uniós forrást ki akarja fizetni a most záruló költségvetési időszakból az állam, mélyen a zsebébe kell nyúlnia – írja a portál. A teljes, forintban átszámítva jelenlegi árfolyamon 8600-8700 milliárd forintos keretből eddig ugyanis 6300 milliárd forint érkezett meg Brüsszelből – tájékoztatott a Miniszterelnökség.
Eddig csaknem 8700 milliárd forint jutott már el a nyertesekhez a pályázatokat tömörítő weboldal számlálója szerint, ami azt jelenti, hogy komoly kinnlévősége lesz a kormánynak, a pénzt a pályázók magyar forrásból kapják meg ugyanis. Ezeket jellemzően negyedévente továbbítja az illetékes hivatal, erre fizet az Európai Bizottság. A száz százalékra vonatkozó terv tehát itthon már teljesül, ez azonban annyit jelent, hogy az államkasszából kifizették a pályázóknak a beígért pénzt.
Az akadozások után Brüsszelből is felgyorsult a pénzáramlás: az Európai Bizottság adatai szerint a nyár óta 80-ról csaknem 88 százalékra ugrott fel a lehívási ráta, ami azt jelenti, hogy csak az elmúlt hetekben egymillió eurót meghaladó összeget utalt át Brüsszel Magyarországnak. A száz százalék azonban még messze van: a VS.hu bizottsági forrásból úgy tudja, az idei kifizetések összege már nem változik érdemben 2015-ben. Erre az a magyarázat, hogy az uniós szabályok szerint csak az október végéig benyújtott fizetési kérelmeket fizetik ki az év végéig. Az viszont már csak azért sem valószínű, hogy még idén összejön a száz százalék, mivel – tudta meg a portál – a bizottság csak 95 százalékot utal át, amíg nincs meg a végső pénzügyi zárás. Ez azonban még távoli: a kétéves ellenőrzési időszak után, 2017-ben várható.
Itt is van azonban egy korlát: ha elérjük a száz százalékot, utána már saját kontójára vállalja a pályázatok finanszírozását az állam. Az nyílt titok, hogy az uniós keretet túlvállalva, nagyjából 110 százalékban pályáztattak – korábbi nyilatkozatok alapján azért, hogy az esetleg bebukó projektekre már odaítélt pénz ne vesszen el. Sok idő azonban nem maradt: december 31 után nem lehet ugyanis számlát benyújtani, és meg kell lennie a projektek pénzügyi zárásának is.
A 2007–2013-as időszak esetében az elszámolhatósági időszak vége 2015. december 31. Ez nem azt jelenti, hogy eddig ki kell fizetni a támogatásokat (a közpénzből való hozzájárulásnak az állami támogatás és a hitelkonstrukciók kivételével nincs is kötelező határideje), hanem azt, hogy a kedvezményezetteknek minden kifizetést teljesíteni kell – mondta a VS érdeklődésére a Miniszterelnökség.