Most már tényleg lebonthatják a pécsi magasházat

Az előkészítő munkálatok után várhatóan jövő februárban kezdődik meg a bontás.

MTI
2015. 12. 02. 21:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyedszázada üresen álló magasház bontási költségeinek 1 milliárd 256 millió forint összegű azonnali támogatásáról szeptember végén döntött a kormány. A baranyai megyeszékhely közgyűlése október végén jóváhagyta a pénzfelhasználás, valamint az elszámolás részletes feltételeiről szóló szerződést.

A munkálatokat végző Strabag-MML Kft. – Land-Bau Kft. az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, az előkészítő munkák a magasház környezetében lévő köz- és lakóépületek felmérésével indultak meg. Megkezdődött az épület körüli 16 méteres védőzóna kialakítása is; a Hungária út érintett szakaszának elterelése érdekében 100 méter hosszú ideiglenes elkerülőutat építenek. A gyalogosok számára védőtetős folyosó épül.

Az épületegyüttes bontását a toronyház déli oldalán található, életveszélyessé minősített „üvegvisszaváltó” épület elbontásával a napokban kezdik meg – írták.

A 25 emeletes épület bontása várhatóan 2016 februárjában kezdődik el és az év végéig befejeződik – olvasható a közleményben. A bontási munka a legfelső szinttől indul, az épületszerkezeti elemeket szétdarabolják. Ehhez az épület keleti homlokzatánál felállítják Magyarország egyik legmagasabb toronydaruját.

A balesetveszély csökkentése érdekében Magyarországon eddig nem használt, egy-két szint magasságú védőpalánkrendszert húznak fel, amely a munkák haladtával folyamatosan lejjebb kerül.

A 25 emeletes magasház az 1970-es évek közepén épült, de vázszerkezetének korróziója miatt idővel életveszélyessé vált, ezért 1989-ben ki kellett üríteni. Az önkormányzat 2003-ban 360 millió forintért megerősíttette, majd eladta a házat, amelynek hasznosítását többszöri tulajdonosváltás után sem sikerült megtalálni, illetve az átalakítására vonatkozó tervek mentén készült számítások eredménye mindig az volt, hogy az ingatlan rekonstrukciója és fenntartása többe kerülne, mintha a helyén egy újat emelnének.

A magasház állaga idővel ismét leromlott, a veszélyessé vált épületre 2013 őszén bontási határozatot adott ki a Baranya Megyei Kormányhivatal.

Maros József építőmérnök, statikus korábban az MTI-vel azt közölte: a magasház különösebb veszélyhelyzet kialakulása nélkül lebontható. A 80 méter magas épület 20 ezer tonnányi vasbetonból épült, ez mintegy 1500 vagonnyi törmeléket jelenthet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.