„Azt is aláírtam volna, hogy b.zi vagyok”

Távozott az utolsó Állatkerti körúti fecske is: utoljára az elsőnek épült pavilont bontották el.

Földi Bence
2016. 01. 13. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Üvegszilánkok a járdán, elgurult pénztárgépszalagok a földön, kólás napernyők és szeméthalmok a kukák körül – ez várt minket, amikor a Városligetbe, a Széchenyi fürdő és az állatkert közötti területre értünk. Oda, ahol egykor több fabódé is állt – az utolsót szerda reggel nyolctól bontották. Két munkás méregette az egykori BKV-végállomás épületében működő lángosos mögötti utolsó fecskét, majd befutott a tulajdonos, Mohácsi Béláné Ládi Julianna, akinek saját költségen kell elbontatnia élete munkáját.

Az Állatkerti körúton álló pavilonok a kereskedők tulajdonában álltak, ám az ezek alatt lévő közterületet bérelték. A Városliget Zrt.-vel kötött szerződés értelmében 2016. január 15-éig kell elbontani az alacsony komfortzónájú fabódékat. A cég tudatta a kereskedőkkel: amennyiben ez nem történne meg, az eddigi bérleti díj – Julika néni esetében havi 89 ezer forint – tízszeresét kellene kifizetni, így az árusok jobbnak látták, ha nekiállnak a bontásnak. Saját költségen kell eltüntetniük azt, amit saját költségen építettek. Ráadásul pont Mohácsi Béláné zárja a sort – a tizennégy távozni kényszerülő kereskedőből ő volt az első, aki itt kezdett árulni, még iparosként, harminchat évvel ezelőtt. Akkor 400 forintos bérleti díjat fizetett havonta. Reggel nyolctól este nyolcig tartott nyitva, hóban, szélben, hőségben egyaránt.

Arra a kérdésünkre, hogy mit szól a Liget-projektért felelős kormánybiztos, Baán László szavaihoz [lásd balra], Julika néni sorolta a szerinte gagyi példákat, miközben vattacukor-készítő gépét emelték ki a munkások a bódéból. „A földalattinál minden este ötkor kipakol egy ember sátorral, azt senki nem veszi észre. A zugárusok ellepték a Vajdahunyad várát is, ahol sokszor a mobilvécé mellett sütik a kolbászt, a belvárosból pedig már kiszorultak a magyar kereskedők.” Szerinte eddig nem volt gagyinak minősítve a bódésor, ő minden évben lefestette a pavilonját, és nem árult lejárt vagy rossz minőségű édességeket. „Velünk nem állt szóba”, mármint Baán László – tette hozzá Mohácsiné. A Városliget Zrt. vezérigazgatója, Mozsár István viszont felhívta a kereskedőket – „nagyon kedves volt, nagyon aranyos volt” –, és elmagyarázta a helyzetet. Julika néni szerint csak a bódésort kell felszámolni, a környékbeli nagyobb éttermek megmaradnak. A lángosos sorsáról nem tud semmit, de szerinte arra is fáj valakinek a foga.

Julika néni sejti, hogyan lehetett volna megmenteni a bódékat: összefogással. „A Citadellánál kitartottak a kereskedők, és visszakapták a helyüket. De itt mindenki ment a maga feje után! Az egyik elkezdte bontogatni, a többi meg ment utána” – mesélte. Azt is elmondta, hogy az eredeti szerződésük 2014 végén járt volna le a Városliget Zrt.-vel, akkor egy évre meg tudták hosszabbítani a kontraktust 200 000 forint kéthavi kaució ellenében. Ezt az árusok visszakapják, amint átadják a területet a Városliget Zrt.-nek. Julika néni utólag már úgy látja:

„A halálos ítéletünket írtuk alá.”

Hozzátette: ha most azt kellett volna aláírja, hogy homoszexuális, azt is megtette volna, csak maradhasson még egy évet.

Mohácsi Béláné elmesélte: kétszer volt gerincműtétje, szív- és tüdőgyógyszerre is kell futnia az ötvenezer forintos nyugdíjából. Állítása szerint a bódéjuk – amelyet néhai férjével együtt, hosszú engedélyezési folyamatot követően állított – nem termelt hasznot, inkább biztos pontként szolgált az életükben.

„Semmit, semmit nem kapunk”

– mondta szomorúan arra a kérdésünkre, hogy jár-e valamilyen kompenzáció az árusoknak. Volt, aki három éve ötmillió forintért vett meg egy pavilont, ráköltött még hárommilliót a felújításra, most pedig távozni kényszerül. Julika néni elmondása szerint a Liget Zrt.-nél lehet majd pályázni három árusítóhelyre, de gyorsan hozzátette: „a csókosoké lesz minden, mi pedig megyünk a levesbe”. Amikor arról érdeklődtünk, mit kezd majd a bontást követően, könnybe lábadt szemmel kijelentette:

„Járom a temetőt.”

Nyolc-kilenc pavilon a Városligetben

A tizennégy bódé helyett Baán László három-négy pavilont szeretne a területen látni, és további ötöt a Városliget más pontjain. A Vs.hunak decemberben adott interjújában azt mondta, a Millennium idején benyújtott tervpályázatokból választanak majd, és mai kritériumoknak megfelelően építik majd fel az építményeket tavasszal. Az eddigi utolsó Városliget-tervről itt írtunk bővebben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.