A két tucat eljárás közül három már bírósági szakaszban tart. Az első a cafeteria-rendszer 2012-es megváltoztatása miatt indult. Az Európai Bizottság ugyanis már 2013-ban jelezte, hogy szerinte a Szép-kártyán és az Erzsébet-utalványon alapuló rendszer EU-s jogba ütközik, mert a szabályozás monopolhelyzetet teremtett Magyarországon az étkezési jegyek kibocsátására vonatkozóan.
A második eljárás a magán-, illetve bérfőzésben előállított párlatokra vonatkozó magyar szabályozás miatt indult. Az unió szerint ugyanis a házi pálinkafőzés jövedéki adójának szabályozása uniós jogot sért.
A harmadik bírósági szakaszban tartó eljárás pedig a közjegyzők állampolgársági feltételei miatt indultak. Magyarországon ugyanis csak magyar állampolgár lehet közjegyző. A bizottság szerint viszont azzal, hogy Magyarország kizárja a többi tagállam állampolgárait ebből a hivatásból, megsérti a letelepedés szabadságát.
Az úgynevezett indokolt vélemény szakaszban hat eljárás van. A legtöbb – összesen tizenöt – eljárás egyelőre a hivatalos felszólítás szakaszában tart. Ezek közt vannak a magyar menekültügyi szabályok miatt indult vizsgálatok, valamint a Paks II. projekt Roszatomnak történő közvetlen odaítélése miatt kezdeményezett eljárás is.