Az Europa.eu ismertetése szerint a jogérvényesítés azok ellen a tagállami kormányok ellen indítható, amelyek nem teljesítik az uniós szabályokból eredő kötelezettségeiket. Kötelezettségszegési eljárást az EB, illetve az uniós országok kezdeményezhetnek. Elmarasztaló ítélet esetén a tagállamnak késedelem nélkül fel kell hagynia a kérdéses gyakorlattal, ellenkező esetben ugyanis újabb eljárás indulhat ellene, melynek során pénzbírságot is kiróhatnak rá. Az eljárás azonban önmagában nem jár szankcióval, csak akkor, ha a tagállam nem hagy fel a jogsértő tevékenységével. A szankció pénzbírság lehet, akár több tízmilliárd forintot is kénytelen lehet befizetni a magyar állam a közös kasszába, ha elmarasztalják.
Február végén a brüsszeli testület felszólító levelet küldött a magyar kormánynak, mert úgy vélték, a magyar energiaszabályozás több ponton is ellentétes az uniós előírásokkal. Az eljárásnak nincs köze az árszabályozáshoz és így a rezsicsökkentéshez sem.
A Bruxinfo akkor azt írta, hogy a bizottság szerint uniós jogot sért, hogy az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. és az E.On soron kívüli hozzáférést kap az államtól a magyar–osztrák gázkapcsolathoz, ennek kapacitásait ugyanis minden fél számára azonos feltételeket biztosító árverésen kellene kiosztani.
Úgy tudni, hogy az EB által indított kötelezettségszegési eljárás azt a Fidesz által 2011-ben hozott jogszabályt támadja, miszerint a Magyar Villamos Művek (MVM) gázkereskedője (MVM Partner) a stratégiai tározókból és az Ausztria felől érkező vezetékből olcsón hozza be a gázt, amit négy éven keresztül továbbadtak a MET Zrt.-nek, amely az olcsó gázt piaci körülmények között értékesíthette.
Brüsszel többek közt a hálózati tarifarendszert kifogásolta, a háztartások és közintézmények díja ugyanis alacsonyabb, mint a többi fogyasztóé, azaz gyakorlatilag utóbbiakkal fizettetik meg a kedvezményes díjakat. Aggályosnak tartják emellett azt is, hogy az energiahivatal nem jogosult önállóan meghatározni a tarifák kiszámításának szabályait, ez ugyanis jelenleg minisztériumi hatáskör. A bizottság különösen a tulajdonosi viszonyok szétválasztását, az energiahatóság függetlenségét, a fogyasztói problémákat és a rendszerhasználati díjak kiszabásának módját vizsgálja.