Érdemes más városban műttetni

Jelentős eltérések vannak az ország régiói között a várólisták hosszában.

Kuslits Szonja
2016. 03. 04. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az, hogy milyen sokat kell várni egy-egy beavatkozásra, gyakran nemcsak a bonyolultságától függ, hanem attól is, hol lakik a beteg. Míg ugyanis egy rutinnak számító mandulaműtétre például a Dél-Dunántúlon átlagosan 55 napot kell várakozni, addig ugyanezen a Dél-Alföldön már 17 nap után túleshetünk – derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) lapunk által megismert adataiból.

Mint kiderült, szinte az összes műtéti várólista esetében megállapítható, hogy a Dél-Alföldön a legkedvezőbb a helyzet, és a régiós különbségek még nagyobbak a bonyolultabb beavatkozások esetében. Egy térdprotézisműtétre például a Dél-Dunántúlon 545 napot kell várnia a listán szereplő 996 betegnek, a Dél-Alföldön ezzel szemben a regisztrált 400 páciens esetében átlagosan 171 nap múlva végzik el a beavatkozást. Hasonló a helyzet a csípőprotézis-műtét esetében is: a szegedi kórházban körülbelül öt hónap a várakozási idő, ezzel szemben a pécsi kórház betegei átlagosan 2 év 4 hónap alatt kerülhetnek sorra.

A területi különbségekkel kapcsolatban Rudner Ervin, a Magyar Kórházszövetség elnökségi tagja lapunknak elmondta, többféle oka lehet az eltérésnek, a várakozási idő hosszát általában a kórházak helyi viszonyai határozzák meg.

– Az operáló orvosok kapacitása, a tárgyi feltételek, a műtőhasználati korlátok és a finanszírozási problémák mind befolyásolják a várólisták hosszát, ezért lehetnek eltérések az ország egyes területei között. Így ott, ahol az országos átlaghoz képest nagyok a különbségek, fontos megvizsgálni a helyi okokat, és kivitelezhető megoldási javaslatokat kell tenni annak érdekében, hogy javuljanak a mutatók. Ha erre nincs mód, akkor kétséges, hogy ezeket a műtéteket egyáltalán lehet-e, kell-e ezekben a kórházakban végezni – közölte.

Rudner Ervin arra is felhívta a figyelmet: fontos különbséget tenni várólista és előjegyzési lista között, ahogy ezt az OEP honlapja is teszi. A várólistánál szerinte a jelentkezési sorrend határozza meg, miképpen követik egymást a betegek, míg az előjegyzési listáknál a beteg a beavatkozást egy konkrét orvosnál vagy intézetben szeretné elvégeztetni. Éppen ezért az előjegyzési listánál a várakozás hosszabb, mert a betegeknek valószínűleg távolabbi időpontot tudnak csak mondani, mint amit a várólistán kapnának. – Előfordul, hogy az orvos közli egy beteggel, ha most felveszik a várólistára, akkor ősszel meg tudnák operálni, de a páciens inkább januárban szeretné elvégeztetni a műtétet, általa választott orvossal. Erre is van lehetőség, persze a kapott időpont nagyban függ az orvos vagy a kórház leterheltségétől is. Az előjegyzésre ezért gyakran hónapokkal többet kell várni, mint a várólista esetében, annak ellenére is, hogy utóbbin mindig több a beteg, mint az előjegyzéses listákon. Olykor tehát személyes indokok miatt csúszik a műtét, nem az ellátórendszer hibájából, bár ez a ritkább esetek közé tartozik – fejtette ki Rudner Ervin.

Lapunk információi szerint a kórházak idén várhatóan plusztámogatást kapnak a térdprotézis-, szürkehályog-, csípőprotézis-, nyitott szívműtét, a szív elektrofiziológiai vizsgálata, gerincstabilizáló és gerincdeformitás-műtétek, coronariaintervenciók (koszorúérműtétek) és az ortopédiai nagyműtétek után. Vagyis ezeknél érdemes böngészni az OEP honlapján online elérhető régiós várólistákat, mert egy másik városban akár hetekkel, hónapokkal hamarabb is sorra kerülhetnek a betegek. A tavaly bevezetett várólista-csökkentő programnak hála ugyanis a pácienseknek már lehetőségük van arra, hogy egy másik, akár a lakhelyüktől távoli kórházba jelentkezzenek be a szükséges műtétre. Rudner Ervin közölte: jelenleg is folynak a tárgyalások az OEP-pel, hogy felmérjék, mely intézmények vállalnak pluszműtéteket, és pontosan milyeneket. – Az online elérhető várólistaadatok mellett hamarosan erről is tájékozódhatnak majd a betegek, így még könnyebb lesz választaniuk – közölte lapunkkal az orvos. Elmondta továbbá, ha elkészül ez a lista, országos kampány indul a népszerűsítésére.

Az idén is 5 milliárd forinttal támogatott várólista-csökkentő program lényege, hogy a listán szereplő betegek műtéteit a teljesítményvolumen-korlát felett is el lehet végezni, ezek a beavatkozások ugyanis nem számítanak bele az éves keretbe, mert az OEP külön finanszírozza őket. Ez azért is fontos, mert így azok a kórházak, amelyeknek nagyobb stábjuk és műtői kapacitásuk van, költségnövekedés nélkül átvehetnek betegeket azoktól a várólistát vezető kórházaktól, ahol a kapacitáshiány miatt nincs lehetőség olyan gyorsan elvégezni a műtéteket. Az OEP nemcsak a kórházakat, hanem az utazást vállaló betegeket is segíti: ha a műtéthez távolabbi intézménybe kell utazni, utazási támogatás is jár, sőt ha indokolt, akár a kísérő utazási költségeit is megtérítik.

Rudner Ervin szerint a program nagyon sikeres, és az idei cél az, hogy a betegeknek ne kelljen 60 napnál többet várakozniuk a kisebb, 85 napnál többet a szürkehályog- és 165 napnál többet a térdprotézis- és csípőprotézis-műtétekre.

Havi plusz 130 ezer forint praxistámogatást ígértek a háziorvosoknak januártól, akik számítottak is a pénzre – hiába. Az ígért 10 milliárdos támogatás – amelyet leginkább az asszisztensek béremelésére fordítottak volna – ugyanis végül 6 milliárdra csökkent, és nem januártól, hanem júniustól jár majd. A pénz az orvosoknak praxisonként bruttó 100-130 ezer forint pluszt jelentett volna havonta, egy éven át. Selmeczi Kamill, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke az RTL Klubnak nemrég úgy nyilatkozott: azért csökkent 6 milliárd forintra a háziorvosok támogatása, mert a 10 milliárdos keretösszegből végül a fogorvosoknak és a védőnőknek is jut. A támogatásért többet is kell dolgozni, a kötelező rendelési időt 15-ről 20 órára emelik. Az alapellátó orvosok támogatása azért indokolt, mert a mostani keretből akkora fizetést sem tudnak kigazdálkodni, amekkorát a kórházi szakorvosok kapnak.

(K. Sz.)



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.