Követhetelenné vált több mint kétmilliárd forint olyan uniós támogatás, amit hivatalosan a fogászati turizmus fejlesztésére osztottak ki. A pénzek valódi sorsát vélhetően még Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára sem tudja, vagy nem akarja tudni – amint ez egy írásbeli kérdésből kiderül. Lapunk információi szerint annyi viszont bizonyos, hogy vizsgálat zajlik az ügyben. A zavaros történet szálai alapján ez nem csoda, mivel súlyos visszaélések történhettek a pénzek kifizetésekor.
Először Szilágyi György jobbikos országgyűlési képviselő intézett írásbeli kérdést Tállai András államtitkárhoz, csütörtökön pedig Lukács László szólította fel az NGM-et, hogy tisztázza egyebek között annak a 11 cégnek a szerepét, amelyek összesen 318 millió forintot nyertek el egy „gyanús” fogászati turisztikai pályázaton.
Lapunk megtudta, több olyan fogászati vállalkozás is részesült 28-29 millió forint vissza nem térítendő támogatásban, amelyek feltehetően csak papíron léteztek, és a valóságban fogászati ellátást nem nyújtottak. Az uniós forrást az Innováció a fogászatban című pályázat biztosította, amely egyébként a fogászatok eszközbeszerzését, esetleg a fogászok bérét támogatta.
Azonban a nyertesek között tizenegy olyan cég is szerepel, amelyek székhelye megegyezik, ám a jelek szerint nem végez fogászati tevékenységet. Ezek a vállalkozások a II. kerületi Bajvívó utcába vannak bejegyezve, ráadásul tulajdonosuk is megegyezik: egy Dankó István Zoltán nevű személy vásárolta meg tavaly. A 11 társaság előző tulajdonosait kivétel nélkül 2012-ben és 2013-ban jegyeztették be, tehát nem sokkal azelőtt, hogy megnyerték a több tízmilliós uniós pályázatot. A korábbi tulajdonosok közül öten – nevük alapján – valószínűleg nem magyar származásúak. A fogászatoknak (Babek, Bright, Brilliant, Csengeri, Felsink, Great, Painless, Perfect, Perla, Shinning, Sonra Dental Kft.) egyébként nincs működő honlapja sem, azokat csupán a cégjegyzékben lehet megtalálni, és a korábbi tulajdonosok többsége sem elérhető.