Ötven-százmilliárd forintot költenek digitális eszközökre

A következő három évben megújítanák az iskolák eszközeit.

MTI
2016. 10. 06. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deutsch Tamás kérdésre válaszolva hangsúlyozta: sok az ilyen eszközökkel jól felszerelt iskola, ugyanakkor számos olyan intézmény is van, ahol hiány van ezekből, de „ez a probléma az előttünk álló valamivel több mint három esztendőben meg fog oldódni”.

Fontosnak nevezte a digitális alapismeretek terjesztését és az informatikus szakemberek képzését is. Hangsúlyozta: nem csupán az a cél, hogy a mainál többen jelentkezzenek ilyen szakokra, hanem az is, hogy az informatikai cégek ne csábítsák el tanulmányaik közben a diákokat, hanem fejezzék be tanulmányaikat, és magasan képzett szakemberré váljanak.

Hangsúlyozta: a digitalizáció olyan átfogó, minden ember életének szinte összes vonatkozását érintő folyamat, amely nem csupán az állam, hanem a gazdaság működését is átalakítja. Az alkalmazkodás sikere dönti majd el, hogy Európa és nemzetgazdaságai a folyamat nyertesei vagy vesztesei lesznek.

Deutsch Tamás arról is beszélt, hogy százezerszámra keletkeznek olyan munkahelyek, amelyeket digitálisan jól képzett emberekkel lehet csak betölteni, és szükség van a kis- és középvállalkozások digitális fejlettségének az erősítésére is. Ez az a terület, amelyen jelentős az elmaradásunk az európai átlagtól – mondta, hozzátéve, hogy egy már működő programmal mostanra több ezer kkv-t sikerült elérni.

A miniszterelnöki biztos kiemelte: történelmi jelentőségű eredmény, hogy az elmúlt öt-hat évben sikerült elérni az elmúlt negyedszázad legalacsonyabb munkanélküliségi, egyben legmagasabb foglalkoztatási mutatóit az országban. Ma már nem a munkanélküliség, hanem több területen a munkaerőhiány az első számú gazdasági probléma – mondta.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetsége elnöke hangsúlyozta: korunk globalizálódó és digitalizálódó gazdaságában a fő kérdések közé tartozik, hogy hol történik az értékteremtés, és hová áramlik az ellenértéke. Akárcsak az, hogy a munkaerőpiacok vagy a szociális ellátó rendszerek milyen válaszokat képesek adni az új helyzetre. Fontosnak nevezte, hogy új társadalmi alkufolyamatoknak kell kialakulniuk, az embertől a gép által átvett munkafolyamatokban is meg kell jelennie az etikának, a határozott értékrendnek, a jó munka fogalmának, és újra kell gondolni a nagy szociális ellátó rendszerek finanszírozását is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.