Befejeződött a korábban MDF, most Jólét és Szabadság Demokrata Közösség néven működő szervezet 2010–2011-es gazdálkodására és annak törvényességére vonatkozó ellenőrzése – közölte az ÁSZ.
2011-ben kevesebb állami pénz ment a párthoz
Az ÁSZ-nál kitérnek rá, hogy a párt közzétett éves beszámolóiban 2010-ben 274,4 millió, 2011-ben pedig 110,4 millió forint bevételről adott számot, amelynek 47, illetve 39 százaléka származott állami támogatásból.
Hangsúlyozzák: a beszámolók közül a 2010. évi mutat megbízható képet a gazdálkodásáról. A 2011-es bevételi és kiadási adatok 20,7 millió forinttal kisebb összeget mutattak a ténylegesnél, amelynek a bevételi főösszegre vetített 18,8 százalékos mértéke többszörösen meghaladta az ÁSZ által alkalmazott átfogó lényegességi küszöböt. Emiatt a 2011. évi beszámoló nem mutatott valós képet – olvasható az ÁSZ közleményében.
Hat és félszeresre nőtt az állomány
Kiemelték: amellett hogy a párt bevételszerző tevékenysége során betartotta a párttörvény előírásait, 2009-ben hitelt vett fel a Magyar Fejlesztési Banktól. Mindezeken felül – húzza alá a számvevőszék – a bevételek csökkenése miatt a párt a kölcsönszerződések alapján vállalt kötelezettségeket teljes körűen nem teljesítette: a kölcsönszerződést a pénzintézet felmondta, párt bevételéhez viszonyított kötelezettségállománya a 2010-es közel két és félszereséről 2011-re hat és félszeresére nőtt.
Az ÁSZ véleménye szerint a párttörvény szabályozási hiányosságait jelzik, hogy a 2011. évi beszámoló jelentős hibákat rejtett magában és hogy a kötelezettségállomány megemelkedett. „A jogszabály ugyanis nem rendelkezik kötelező könyvvizsgálatról, nincs összhangban a számviteli törvénnyel, illetve sem a párttörvényben, sem az állami vagyontörvényben nincsenek szabályozott garanciák a fizetésképtelenség esetére” – hívja fel a figyelmet a szervezet.
Meghiúsították az ellenőrzést
Az ellenőrzéshez a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt (FKGP) teljes körű, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt (MSZDP) hiányos adatszolgáltatást teljesített. Az MCF Roma Összefogás Párt az ÁSZ-törvényben előírt közreműködési kötelezettségének nem tett eleget, meghiúsítva az ellenőrzés lefolytatását. A hiányos adatszolgáltatás, illetve a közreműködői kötelezettség nem megfelelő teljesítése miatt az ÁSZ ügyészségi jelzéssel élt. Ismert, a Kolompár Orbán által alapított párt ugyan elindult a parlamenti választásokon 2006-ban és 2010-ben, de alig kapott pár ezer szavazatot.
December 19-én az ügyész az elsőfokú ítélethez képest hosszabb időtartamú börtönbüntetés kiszabását kérte Kolompárra. Július 5-én 1 év 10 hónapra ítélték az Országos Cigány Önkormányzat egykori elnökét. A Kolompár és nyolc társa ellen 2009 novemberében kezdődött, majd 2010 nyarán újraindult perben három ügyet egyesítettek.
A székház eladásából rendezték a kötelezettségeket
Az FKGP a 2005 és 2008 közötti időszak éves beszámolóit 2011 februárjában tette közzé, a 2009 és 2011 közötti évekre beszámolókészítési és -közzétételi kötelezettségét a párttörvényben előírt határidőn túl teljesítette. A számviteli szabályozás megfelelősége érdekében 2011. január 1-jei hatállyal módosította pénzkezelési szabályzatát megteremtve az összhangot a számviteli törvény előírásaival. Az ÁSZ felhívására a könyvvezetési hibákat önellenőrzéssel helyesbítették, a párt kötelezettségeit a saját tulajdonú székház értékesítéséből befolyt 1,32 milliárd forint bevételből rendezte.
Nem szankcionál az ÁSZ
Az FKGP a számviteli bizonylatok jogszabályban előírt alaki és tartalmi követelményeit nem teljes körűen érvényesítette, azonban az ellenőrzés által feltárt hiányosságoknak nem volt kihatása a 2011. évi beszámolóra. A párt 2012 májusában tett eleget a 2005 és 2008 közötti évekre vonatkozó nullás bevallási kötelezettségének. 2011-ben szabályszerűen teljesítette az előírt adó- és járulékmegállapítási, nyilvántartási, levonási, bevallási és befizetési kötelezettségét – írja az ÁSZ.
Az MSZDP a korábbi ellenőrzés során megfogalmazott 2007. és 2008. évi módosított, valamint a 2009 és 2011 közötti éves beszámolók elkészítését, közzétételét nem igazolta. A párttörvény az ÁSZ-felhívás teljesítésére vonatkozóan nem határoz meg határidőt, továbbá nem tartalmaz szankciót arra az esetre, ha a párt a beszámolókészítési és -közzétételi kötelezettségét nem teljesíti. Az MSZDP a számviteli törvény előírásai ellenére nem módosította a számviteli politikáját, könyvvezetési kötelezettségét nem teljesítette, amelyért a képviseletre jogosult személy a felelős – zárul a közlemény.