Az a magányos polgár, akinek eddig nem volt kutyája, s most a járványveszély megelőzésére, lassítására vonatkozó szabályokat betartva otthon marad, nem csak magán segíthet azzal, hogy befogad egy kutyát. A vészhelyzet okozta gazdasági helyzetet a kutyamenhelyek is megérzik, azért arra biztatják a magányosan otthon maradókat, fogadjanak örökbe egy kis négylábú, szőrös, hű társat.
Kutatások bizonyítják, hogy egy jól működő, társas kapcsolathoz hasonlít a kutya-ember kapcsolat, ráadásul nem kell semmi különöset tenni azért, hogy a folyamat beinduljon. A kutya megérzi, ha szeretik, ha társként értékelik. A menhelyi, szeretethiánytól szenvedő kis állatok esetén ez még inkább érvényes. Ott ráadásul állatorvos által megvizsgált, megfürdetett, beoltott, szobatiszta, féregtelenített kutyusok várnak gazdáikra, hogy viszonozhassák a szeretet. A Futrinka Egyesület tacskó fajtamentő alapítványa ráadásul kistestű, lakásban is tartható, „kis fogyasztású” kutyákat kínál örökbefogadásra.
A kutya nem csak sima társ, aki szerethető, aki mosolyt csal az arcra, aki megtöri a magányt. Felelős gazdaként, óhatatlanul kialakul egy aktívabb, egészségesebb életmód, a kijárási korlátozások is lehetővé teszik, hogy a kutyával naponta többször kint van a gazda a szabad levegőn, természetesen a járványveszély megelőzéséhez előírt emberi kapcsolati távolság betartásával. A rendszeresség, a mozgás hatékony a depresszió, a szorongás, a stressz, a bipoláris zavarok és a poszttraumás stressz tüneteinek leküzdésében. A séta, közös játék, mozgás jó hatással van a szív- és érrendszer egészségére is, és segít többek között az elhízás és a cukorbetegség megelőzésében. A friss levegőn kalandozva az agy endorfint termel, amely közvetlenül felel a jó hangulat fokozódásáért. Mivel a kutyának napi legalább kétszer-háromszor ki kell mozdulni, az napi többszöri garantált hangulatemelkedéssel jár. Emellett több D-vitaminhoz is jut az ember, ami segít a csontokat erősen, az immunrendszert pedig csúcskapacitáson tartani. Rossz idő esetén sincs aggodalomra semmi ok, hisz a napsugarak egy része a felhőkön keresztül is áthatol.