Az első hullám idején is volt egy nagyon nehéz időszak, most ismét egy ilyenhez érkeztünk – számolt be a helyzet súlyosságáról a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet (DPC) főigazgatója. Vályi-Nagy István elmondta, hogy az irányításuk alá tartozó térségi intézményekkel: a Péterfy Sándor utcai, a Bajcsy-Zsilinszky, a Jáhn Ferenc, illetve a ceglédi és a nagykőrösi kórházzal közösen kidolgozták, hogy miként tudják optimalizálni a kapacitásaikat.
– Ha minden kórház átvesz feladatokat a másiktól, akkor együtt további ágyakat tudunk felszabadítani annak érdekében, hogy minél több Covid-beteget legyünk képesek a legmagasabb színvonalon ellátni – tájékoztatott.
Brit vírusmutáns
A főigazgató közölte: az egyre emelkedő esetszámok hátterében az áll, hogy hazánkban is már nyolcvan százalékban a brit vírusmutáns van jelen és megjelentek egyéb variánsok is. – Szerencsére azonban a brit mutáció ellen, amely gyorsabban terjed, fiatalabbakat betegít meg, és súlyosabb lefolyású betegséget okoz, a jelenlegi oltóanyagok megfelelő védelmet adnak – jegyezte meg, hozzáfűzve:
a Covid-intenzív osztályokon egyre több negyvenes, ötvenes éveiben járó beteg van, de előfordulnak még fiatalabbak is.
– Ennek egyrészt az az oka, hogy ők aktívabb közösségi életet élnek, míg az idősebbek inkább visszahúzódnak, és türelmesen kivárják a járvány végét, de betudható annak is, hogy Magyarországon már több mint egymillió embert – zömében időseket – beoltottak. Illetve a becslések szerint van nagyjából egymillió olyan honfitársunk, aki már átesett a fertőzésen, és közülük a legtöbben másodjára nem fognak megbetegedni – indokolta a tendenciát Vályi-Nagy István.
Hajlamosító tényezők
Kérdésünkre válaszolva elmondta: a fiatalabbaknak a jobban működő szervezetük miatt több esélyük van arra, hogy túléljék a betegséget, azonban
azt, hogy kit, mennyire súlyosan betegít meg a fertőzés, a mai napig nem lehet pontosan tudni, a tudománynak erre továbbra sincs egyértelmű válasza. – Valószínűleg az a döntő, hogy a megfertőződéskor mekkora mennyiségű vírust kap el az ember, illetve, hogy milyen az érintett genetikája.
Továbbra is látunk olyan eseteket, hogy egy közös légtérben élő családon belül valaki megbetegszik, más pedig nem. A súlyos megbetegedésre hajlamosító tényező az elhízás, a kardiovaszkuláris megbetegedés, a diabétesz és a krónikus légúti betegség. Ők rosszabbul járnak, mert nem ugyanarról a rajtvonalról, hanem méterekkel hátrábbról indulnak, mint az egészségesek – közölte.
Magukon kísérleteztek
Vályi-Nagy István beszámolt róla, hogy Magyarország ismét élenjáró lehet az innovatív orvosi terápiák tekintetében.
– A DPC-ben kvázi magunkon kísérleteztünk: tesztalanyként azok a dolgozóink vettek részt a kutatásban, akik az elsők közt kapták meg a koronavírus elleni védőoltást.