Háromszázezer forint pénzbírságra ítélte Márki-Zay Pétert a Szegedi Törvényszék. Hódmezővásárhely polgármesterét és egyben a baloldal egyik miniszterelnök-jelöltjét
nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségében mondta ki bűnösnek a bíróság,
amiért 2019. július 25-én a becsület megsértésére alkalmas bejegyzést tett közzé Juhász Tünde kormánymegbízottról és Holubán Csilla járási hivatali vezetőről a Facebook-oldalán. A törvényszék jelenlegi döntése enyhítést jelentett a Mindenki Magyarországa Mozgalom vezetőjének, akit első fokon még 500 ezer forintra büntettek volna.

Fotó: MTI/Újvári Sándor
Márki-Zay Péter úgy fogalmazott az ítélettel kapcsolatban, hogy politikai támadás áldozata lett. A polgármestert a közösségi médiás bejegyzése előtt azzal gyanúsították a nyilvánosság előtt, hogy mérgező olasz szemetet hozott be Hódmezővásárhelyre. Állítása szerint ő ezzel kapcsolatban írt egy ironikus posztot, amely szerinte nem volt félreérthető, hanem három egymást kizáró, hipotetikus lehetőséget vetett föl.
Juhász Tünde kifejtette: noha a külföldről Hódmezővásárhelyre szállított szemét ügyében sem a megyei, sem a járási kormányhivatalnak nem volt hatásköre, Márki-Zay Péter politikai iszapbirkózásba húzta bele azzal, hogy ennek ellenkezőjét állította.
Juhász Tünde szerint a politikus megsértette szakmai presztízsében, és köztörvényes bűncselekménnyel hozta összefüggésbe. A kormánymegbízott sértőnek találta a bejegyzést követő, őt becsmérlő „kommentcunamit” is.
Az ügy kapcsán emlékeztettek: Márki-Zay Pétert korábban egy hódmezővásárhelyi iskolaigazgató által indított büntetőügyben egy év próbaidőre bocsátotta a törvényszék, mivel azonban ennek ideje alatt marasztalta el újra a bíróság, halmazati büntetést szabtak ki vele szemben.
Mint lapunk is megírta, az igazgató azért kezdeményezett büntetőeljárást, mert Márki-Zay Péter közösségi oldalán és egy helyi lapban azt állította róla, hogy egy kollégáját „politikai okból súlyosan megalázta és megfenyegette”.
Azonban a bíróság tanúk – köztük az érintett pedagógus – meghallgatása alapján azt állapította meg, hogy semmiféle bizonyíték nem igazolta a politikus állításait, amelyek azonban alkalmasak voltak az iskolaigazgató megítélésének kedvezőtlen befolyásolására.
A baloldali politikus korábban a nyilvánosság előtt bírókat is kikezdett: így Lakatos Pétert, a Szegedi Törvényszék bíróját is célba vette, illetve később Nánási Illést, a Szegedi Járásbíróság bíróját is támadta közösségi oldalán. Az utóbbi alkalommal a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnöke lejárató kijelentéseket tett a Szeviép-ügyben és a K’Art-ügyben, bűncselekmény elkövetésével hozta összefüggésbe Lázár János országgyűlési képviselőt. A bíróság ezért négyszázezer forint pénzbüntetésre ítélte a politikust, akinek ekkor már ez volt a második olyan büntetőügye, amelyben rágalmazás miatt marasztalták el.