A Soros György által is támogatott híroldal szerint „az előválasztás összességében nem nagyon hozta lázba a helyieket”, emellett pedig a Jobbik jelöltjét, aki a jelenleg is aktív országgyűlési képviselő, Gyüre Csaba volt, jobb kihívóként próbálják láttatni elemzésükben, mint a végül nyertes, korábban kampányaktivistaként tevékenykedő politikusjelöltet.
A részvételi adatok alapján több értelmező cikk is született, melyek az előválasztás sikerességét próbálták alátámasztani. A narratívába jól illeszkedik például, hogy a legtöbb szavazatot a szocialista fellegvárnak számító Angyalföldön adták le, illetve hogy Budapesten és azon megyei jogú városokban, ahol a baloldal adja a polgármestert, magasabb volt a részvétel, mint országszerte.
Ezzel együtt, mint azt az említett cikk szerzői is megjegyzik, sok helyen nagyon kevesen voltak kíváncsiak a baloldali előválasztásra.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye két másik egyéni választókerülete is bekerült azok közé, ahol a legkevesebb szavazatot adták le, annak ellenére, hogy 2010 előtt az ország legkeletibb megyéje a baloldal számára kedvező terepnek számított, 2006-ban például tízből hét választókerületben még az MSZP–SZDSZ jelöltjei nyertek.
Az alacsony előválasztási aktivitás több más vidéki választókerületet is érint, ilyenek például a Fejér megyei 1. számú választókerület, ahol a DK offshore-botrányba keveredett jelöltje kapott ki végül a legutóbbi polgármester-választáson harmincszázalékos eredményt elérő összbaloldali jelölttől. A székesfehérvári, kis alapterületű választókerületet is általában baloldal számára nyerhetőnek próbálják beállítani, azonban a mozgósítás még a saját háziversenyén sem volt túl sikeres. A szomszédos dunaújvárosi választókerületben is több mint ezerrel többen támogatták az egyedül induló baloldali jelöltet.
A korábban szintén baloldali fellegvárnak számító Tatabányán is egy regnáló országgyűlési képviselő, Gurmai Zita kapott ki DK-s kihívójától, hasonlóan a már említett Gyüre Csabához. Kérdés, hogy az újsütetű politikusok hogyan teljesítenek majd az országgyűlési kampányban. Annyi bizonyos, hogy amennyiben a baloldal nyerni akar, úgy a régi vidéki fellegváraik egy jelentős részét is vissza kellene foglalniuk, például az említett három megye választókerületeiben.
Borítókép: Kormányváltó nagygyűlés (Fotó: Magyar Nemzet/Kurucz Árpád)