– A budapesti 1. számú választókerület visszahódítására készül a tavaszi országgyűlési választásokon. Ez az a választókerület, amelyet az „orbáni gerrymandering” iskolapéldájaként szoktak emlegetni azok a külföldi szervezetek, amelyek támadják Magyarországot, amióta jobboldali kormánya van. Ahogy közeledünk az újabb választásokhoz, ismét erősödik ennek a narratívának az építése. Ön a közösségi oldala szerint néhány hónapja már aktívan járja a négy érintett kerületet. Mi a véleménye a kritikákról, amelyek szerint hiba ezt a területet egy egységként kezelni?
– A baloldal felvetése abból a szempontból érdekes, hogy Karácsony Gergely és más baloldali politikusok azt szokták mondani, hogy Budapest egy baloldali fellegvár, és itt minden körzetet meg fognak nyerni tavasszal. Ha akár csak egy körzet is „úgy lenne összerakva”, hogy az biztos fideszes körzet, akkor ilyen kijelentéseket nehezen lehetne tenni. Annak idején világos logika alapján született ez a választókerület: a budai és pesti történelmi városmagot fogja össze, kicsit kiegészítve, hogy elérje a többi körzet választói lélekszámát. A Budavárból, Belvárosból, Belső-Ferencvárosból és Középső-Ferencváros egy részéből, illetve a VIII. kerület Palotanegyedéből álló 1. választókerület sok hasonló problémával küzd, ilyen például az átmenő forgalom, aminek a csökkentésére a kormány a Galvani híd megépítését javasolja. Ez alkalmas lenne arra, hogy az átmenő forgalom egy nagy részét elterelje a belső kerületekből.
– Érdekes, hogy a balos narratíva szerint a Fidesznek lejt a pálya, mégis 2018-ban ez volt az egyik hely a 15-ből, ahol nyert a baloldal jelöltje. Akkor erre született egy olyan magyarázat, hogy Budapest közepén a bevándorlást mint fő kampánytémát nem lehetett könnyen eladni. Most a gyerekvédelem a Fidesz egyik fő témája. Mit tapasztal, ez mennyire érdekli az itteni embereket?
– Nem úgy gondolkozom, hogy mit lehet eladni vagy mit nem. A gyermekvédelem – és egyébként a bevándorlás is – hosszú távon az ország jövőjéről szól. Négy éve alpolgármester voltam a Belvárosban, rengeteg olyan beszélgetést folytattam, amiből az derült ki, hogy az embereket érdekli a bevándorlás. Egész Európában jellemző, hogy a fővárosokban nehezebb egy jobboldali pártnak érvényesülni, választást nyerni, de talán az is közrejátszott a ’18-as eredményben, hogy akkor még Csárdi Antal, a baloldal jelöltje el tudta magáról hitetni, hogy ő valójában egy középen álló szereplő. Ez az illúzió most szertefoszlott, hiszen Dobrev Klárával és Jakab Péterrel reklámozta magát már az előválasztáson, és teljesen betagozódott Gyurcsány Ferenc baloldali összefogásába. Ma már egyértelmű, hogy Csárdi Antal a Gyurcsány-féle csapatot képviseli.