– Nem értjük, hogy az évek óta tartó tervezésnek hogyan lehet egyeztetések, megfelelő konzultáció és a nyilvánosság tájékoztatása nélkül hirtelen véget vetni. Bár megszoktuk, hogy a baloldali vezetés Budapesten a nyilvánosságot is csak szlogenként használva szereti. A Citadella felújítása régi tartozás a budapestiek és az idelátogató turisták számára. Annyi biztos, hogy ez a fordulat a beruházásnak akár évtizedes csúszását is okozhatja
– reagált Láng Zsolt a hirtelen benyújtott előterjesztésre. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a Népszavának úgy fogalmazott: a városvezetés megunta a „sikló csiki-csukit”, ezért azt javasolja a közgyűlésnek, hogy a főváros álljon el a 2009-ben a gellérthegyi sikló beruházással kapcsolatban kötött szerződéstől, amely a földhasználati jog visszavételét jelenti. Ez a projekt teljes leállítása. Mint írták: a városvezetés a döntést azzal indokolja, hogy a szerződéskötés óta eltelt időben megváltozott a jogszabályi környezet, nem teljesültek a finanszírozási feltételek és más lett a műszaki tartalom is. Arról egyelőre nem született döntés, hogy a magánberuházóval közös projektcégben lévő 25 százalékos kisebbségi tulajdonrésszel mit kezd a főváros. A városvezetés szeretné egyértelműsíteni: a siklót közberuházásként az uniós helyreállítási alapból kívánja megvalósítani.
Csakhogy a fővárosnak nincs fedezete ekkora beruházásra, Karácsony Gergely főpolgármester egy lapinterjúban pénzügy csődöt vizionált.
„Őszintén szólva, ha választanom kell a társadalmi és a pénzügyi csőd között, én az utóbbira fogok voksolni”
– nyilatkozta Karácsony az Mfor.hu-nak. Tehát a főváros csak az uniós helyreállítási alapra támaszkodna, ám egyrészt azokat a pénzeket jelenleg visszatartja az Európai Unió, másrészt a felhasználásról a kormány dönthet. A főváros lépése azért is érthetetlen, mert a beruházás előrehaladott állapotban van. Walton Imre, a gellérthegyi siklóberuházás ügyvezetője még tavaly októberben a Porfólió.hu-nak bizakodóan beszélt a projektről, mint mondta: idén márciusban folytatódhatnak a régészeti feltárások, majd ennek lezárultával a 13 hónapot felölelő kivitelezés is megkezdődhet. Ez alapján a Citadella felújítási munkálataival közel azonos időben fejeződhetne be 2023 folyamán a fejlesztés. Lapunk a fővárostól szerette volna megtudni, miért döntöttek arról, hogy ilyen hirtelen, a beruházás kezdete előtt bedöntik a projektet, kedd késő estig azonban nem érkezett válasz.
Borítókép: illusztráció: (Fotó: Épitészfórum.hu)