Nagy veszélyben a legfiatalabbak, semmit nem tesz a drogok terjedése ellen a főváros + videó

A Fővárosi Közgyűlés által elfogadott drogstratégia több szempontból is problematikus, kezdve a társadalmi egyeztetés hiányától az intézkedések káros üzenetéig. A stratégia ugyanis pusztán felületi kezelést nyújt, miközben a valódi problémát nem képes megoldani.

2024. 11. 22. 20:17
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Ványi Ákos Árpád/City Magazin)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosi drogstratégia az ártalomcsökkentésre épül, amely lehetővé teszi a drogfogyasztók számára a szerhasználat folytatását steril és biztonságos környezetben, anélkül, hogy célul tűzné ki a teljes szermentességet. Az ilyen programok – például tűcsere, drogfogyasztói helyiségek – ugyan csökkenthetik az egészségügyi kockázatokat, de hosszú távon fenntartják a függőség problémáját.

Ez pedig szöges ellentétben áll a Nemzeti Drogstratégia zéró toleranciát és teljes felépülést hangsúlyozó szemléletével.

Éppen ezért a fővárosi Fidesz-frakció a drogstratégia visszavonását és teljes újragondolását javasolja a Fővárosi Közgyűlés következő ülésén.

A fővárosi önkormányzat által támogatott, úgynevezett ártalomcsökkentő programok ugyanis oda viszik a segítséget, amire a szerhasználóknak abban a helyzetben szükségük van, anélkül, hogy megkövetelnék tőlük a teljes szermentességet. Így például tájékoztatást, hideg vizet biztosítanak a szórakozó fiataloknak, pihenőhelyet az utcai szerhasználóknak, steril eszközöket a fertőzések megelőzésére (tűcsere) vagy gyógyszerekkel helyettesítik az illegális szereket.

A stratégia így több ponton normalizálja a droghasználatot. A drogbevizsgáló pontok és drogozószobák bevezetése azt sugallja, hogy a kábítószer-fogyasztás elfogadható alternatíva. Ez káros üzenet a fiataloknak, akik a társadalom legérzékenyebb rétegét alkotják.

A statisztikák szerint a fiatalok egyre korábban próbálják ki a kábítószereket – ma már 14 éves korban is gyakori az első találkozás. A fővárosi stratégia nem ad megfelelő választ erre a súlyos problémára.

Miközben a drogprobléma kezelésének legfontosabb eleme a megelőzés lenne, a fővárosi stratégia erre alig helyez hangsúlyt. A prevenciós programok száma csökkent, sok iskolába és közösségi térbe nem jutnak el. A jelenlegi programok többnyire az elrettentésre alapoznak, ami nem hatékony, és a hiteles edukáció hiányában a fiatalok számára sem vonzó.

 

Liberális aktivisták a stratégia mögött

A stratégia kidolgozásából a társadalmi egyeztetés is hiányzott, ugyanis a dokumentum elkészítésekor mindössze 44 ember véleményét kérték ki, akik közül csupán 36-an voltak budapestiek. Ez a minta sem méretében, sem összetételében nem reprezentatív. A dokumentum megalkotása során ugyanakkor a főváros balliberális vezetése nem felejtette el kikérni azon ultraliberális aktivisták és szakértők véleményét, akik a drogliberalizáció mellett kampányolnak.

A budapesti drogstratégia kialakításában – ahogy a dokumentumból is kiderül – jelentős szerepet játszott Sárosi Péter, akit egyébként

korábban laikus történészként tettek meg a hazai drogpropaganda ügyeletes arcának.

Saját bevallása szerint annak a TASZ-nak volt a drogpolitikai programvezetője, amelyről több esetben kiderült, hogy nemzetközi forrásokból igyekszik befolyásolni a magyar belpolitikát. Sárosinak egyébként egyenes bekötése van az ellenzéki médiába is: a 444-en publikálja drogpropagandista tartalmait.

Sárosi mellett megjelenik Kardos Tamás neve is a drogstratégia anyagában. Kardos a TASZ honlapján jelenleg is drogjogi szakértőként van feltüntetve. A fővárosi drogcsapat tagja Fazekas Tamás, aki korábban a magyar drogaktivizmus egyik legismertebb politikai képviselőjének, Juhász Péternek volt az ügyvédje. A fővárosi drogcsapatban szerepet vállal még Sokacz Anikó, aki 2024-ig szocialista zuglói képviselő volt, Tóth Csaba és Horváth Csaba embere.

 

Nagy bajban a főváros

Mindeközben a statisztikák szerint Budapesten egyre súlyosabbá válik a droghelyzet. A fővárosban egymillió főre 12,9 közvetlenül a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos haláleset jut. Országosan 6,1 eset jutott 2021-ben egymillió lakosra.

A jelenlegi drogstratégia tehát nem nyújt megoldást a problémákra. Ahelyett, hogy a bűnözést csökkentené és a leszokásra ösztönözné a függőket, csupán fenntartja a droghasználatot és annak következményeit igyekszik kiküszöbölni. A Fidesz–KDNP-frakció ezért egy új, átfogó drogellenes stratégia kidolgozását szorgalmazza, amely a budapestiek és a releváns szakmai szervezetek bevonásával készülne el.

A nemzet fővárosának ma van egy drogstratégiája, ami nem drogellenes stratégia, hanem sokkal inkább egy drogpárti stratégia. Ahelyett, hogy a megelőzésre, a termelők és kereskedők üldözésére és a leszoktatásra fordítanák az energiájukat, támogatják a droghasználatot

– mutatott rá közösségi oldalán Szentkirályi Alexandra. A fővárosi frakcióvezető szerint

a jelenleg hatályos fővárosi drogstratégia társadalmi és szakmai egyeztetési köre nem biztosította az alapos döntéshez szükséges szempontokat, ezért kell szélesebb körben folytatott konzultációval megalapozni az új stratégiát.

Véget kell vetni a Budapesten súlyossá váló droghelyzetnek – szögezte le a politikus, aki lapunk egyik korábbi cikkére hivatkozva elmondta: a fővárosi drogstratégiát drogpárti aktivisták írták, és azért lobbiznak, hogy a budapestiek adóforintjaiból szabadabb és kényelmesebb legyen a kábítószer-fogyasztás.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: City Magazin/Ványi Ákos Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.