Leszámol a GDP-vel a magyar kutatók forradalmi újítása

A Tudomány Világfórumán mutatta be az sGDP-t Áder János.

Forrás: MTI2024. 11. 22. 19:21
ÁDER János
Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan módszertant dolgoztak ki magyar kutatók a GDP felváltására a fenntarthatósági fordulat érdekében, amely megmutatja gazdasági tevékenységünk negatív hatásait, és további információkat nyújt a szükséges beavatkozáshoz – hívta fel a figyelmet Áder János, a Kék Bolygó Alapítvány elnöke a World Science Forum (WSF – Tudomány világfóruma) plenáris ülésén a Pesti Vigadóban.

A volt államfő kifejtette: a magyar javaslat három módszertan, az sGDP, a Fenntarthatósági Teljesítmény Keret Indikátor (SPFI), valamint a GDP-n túli jóléti mutató (WBGI) kombinált alkalmazása a fenntarthatósági fordulat értelmezéséhez.

A számítás alkalmas egy teljesebb kép megalkotására, a gazdasági-társadalmi-környezeti folyamatok jobb megértésére, a könnyebb döntési helyzet előidézésére, a kockázatok csökkentésére

– hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy ha a gazdasági működés során okozott negatív externáliákat, például a vízszennyezést, a termőföld degradációt, a biológiai sokféleség csökkenését, az erdők pusztítását, az óceánok túlhalászását nem számítjuk be, akkor azért társadalmi szinten fogunk nagyon magas árat fizetni.

Mert a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem

– mutatott rá. Kitért arra, hogy a fenntarthatóságra koncentráló sGDP célja, hogy a GDP-ben eddig láthatatlan, sőt sokszor negatív előjelű társadalmi és gazdasági költségeket láthatóvá tegye.

A Fenntarthatósági Teljesítmény Keret Indikátor nyomon követi a természeti erőforrásokkal való gazdálkodás sajátosságait, amelyek a GDP mérésében nem tükröződnek. A GDP-n túli jóléti mutató (WBGI) pedig a társadalmi jólét szintjén értelmezi, teszi összehasonlíthatóvá az egyes országokban zajló fenntarthatósági fordulatot.

A WSF plenáris ülésének péntek délelőtti részében az ENSZ idén őszi Jövő csúcstalálkozója című rendezvénye eredményeit, a világ vezetői által elfogadott Paktum a jövőért dokumentum megvalósulását vitatják meg a részvevők, tudósok, politikusok, nemzetközi szervezetek képviselői.

Borítókép: Áder János (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.