Példamutató segítséget nyújt hazánk a szomszédos Ukrajnában dúló háború borzalmai elől menekülőknek, ez ad aktualitást annak a jövő héten, Balatonbogláron nyíló kiállításnak. Idősebb Lomnici Zoltán, akit 2006-ban Jacques Chirac francia köztársasági elnök a Francia Becsületrend Lovagja címmel tüntetett ki, elmondta, hogy a Francia Becsületrend és Nemzeti Érdemrend Magyar Tagjainak Szövetsége – együttműködve a francia nagykövetséggel és Balatonboglár önkormányzatával – egy kiállításon mutatja be, hogy miként segítették azt az ezerkétszáz francia katonát, aki a németek elől menekült.
A helyi hatóságok és a lakosság mellett idősebb Antall József menekültügyi kormánybiztos is az ügy mellé állt annak idején, és 1943-ban részt vett a francia nemzeti ünnep eseményén. A háború idején tanúsított kiállás komoly veszélyeket rejtett magában
– mutatott rá a volt főbíró.
Idősebb Lomnici Zoltán, a szövetség alelnöke elmondta, hogy szervezetük képviseletében Boros István elnök mond beszédet a kiállítás megnyitóján. – A Francia Becsületrend és Nemzeti Érdemrend Magyar Tagjainak Szövetsége arra törekszik, hogy erősítse a magyar–francia kapcsolatokat, mivel ez mindkét ország érdeke. Nem vitatható, hogy a két háború, a trianoni békediktátum árnyékot vet a két ország viszonyára, erről nyíltan kell beszélni – fogalmazott a volt főbíró.
Idősebb Lomnici Zoltán kifejtette: Boros István elnök támogatta azt a javaslatát, hogy a trianoni tragédia századik évfordulóján a franciákkal közösen tartsunk konferenciát, mivel a francia közvélemény szinte semmit sem tud a békediktátum hazánkat máig sújtó következményeiről.
– Szövetségünk arra törekszik, hogy a nemzetközi közvélemény ismerje meg azokat a tényeket, amelyek bizonyítják, hogy a magyarok a történelmi előzmények mellett miként mentették meg a menekülő francia katona életét – fűzte hozzá.
A Bonaparte Napóleon által 1802-ben alapított Francia Becsületrendet 2019-ben megkapta Novák Katalin, megválasztott köztársasági elnök, de korábban számos magyar művész, tudós is részesült a kitüntetésben.
Borítókép: Idősebb Lomnici Zoltán (Fotó: Tumbász Hédi)