A magyar jogrendszer számos előírást tartalmaz arra az esetre, ha egy országgyűlési képviselő megszegi a tisztségével együtt járó kötelezettségeit. Mindez azt a cél szolgálja, hogy a választópolgároktól kapott felhatalmazással a honatyák méltó módon éljenek, feladataikat tisztességesen és a legjobb tudásuk szerint lássák el – fogalmazott lapunknak ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány elemzője.
Kötelesség is a képviselői munka
Valamennyi országgyűlési képviselő közös kötelezettsége, hogy a parlamenti üléseken és szavazásokon jelen legyen – mondta lapunknak ifjabb Lomnici Zoltán, jelezve: ha egy képviselő ennek ellenére sem hajlandó a tőle elvárt módon részt venni a törvényhozás munkájában, vagyoni természetű szankciók is kiszabhatók vele szemben.

Közölte: az alaptörvény rögzíti, hogy az országgyűlési képviselő megbízatása megszűnik, ha egy évig nem vesz részt az Országgyűlés munkájában.
Emellett az Országgyűlésről szóló törvény vonatkozó része kifejezetten előírja, hogy a képviselőknek nemcsak joga, hanem kötelessége is kezdeményezően részt venni az Országgyűlés tevékenységében, és elősegíteni annak eredményes működését. Ebből következően valamennyi országgyűlési képviselő közös kötelezettsége, hogy a parlamenti üléseken és szavazásokon jelen legyen – hangsúlyozta az elemző, aki hozzátette, amennyiben egy képviselő ennek ellenére sem hajlandó a tőle elvárt módon részt venni a törvényhozás munkájában, abban az esetben vagyoni természetű szankciók is kiszabhatók vele szemben.
A törvény értelmében ugyanis, ha az Országgyűlés a napirendi javaslatban feltüntetett szavazások időpontjában nem határozatképes, és a határozatképességet az ülést vezető elnöknek nem sikerül helyreállítania, akkor az előzetes bejelentés nélkül távol maradó képviselő adott havi teljes tiszteletdíját a Házbizottság csökkentheti – emelte ki az alkotmányjogász. Továbbá – mint fogalmazott – ha a képviselő igazolatlanul távol marad az Országgyűlés adott hónapban tartott ülésének vagy – több ülés esetén – üléseinek napirendi javaslatában feltüntetett, szavazatszámláló gép alkalmazásával megtartott szavazásainak több mint egynegyedéről, adott havi teljes tiszteletdíja az igazolatlan távolmaradás mértékével megegyezően csökken. – Igazolatlannak minősül az a távolmaradás, amelyet – képviselőcsoporthoz tartozó képviselő esetén – a képviselőcsoport vezetője nem igazolt, vagy amelynek az igazolását a házelnök nem fogadta el – sorolta.
A parlamenti képviselőkkel szemben támasztott minimumkövetelmények és az ezek megsértése esetén előirányzott lehetséges szankciók nemcsak a hatályos magyar jogban jelennek meg, azokat a világ megannyi parlamentáris berendezkedésű országának jogrendszere tartalmazza.
A brit parlament alsóházában például, ha egy képviselőt legalább tíz ülésnapra felfüggesztettek, a választópolgárok időközi választást kezdeményezhetnek, amennyiben a választásra jogosultak legalább tíz százaléka aláírja a visszahívási petíciót. Ausztriában az alsó- és a felsőházban is kötelező a megjelenés. Ha a képviselő több mint harminc napot meghaladóan nem jelenik meg az üléseken, indokolt ok nélkül marad távol, mandátumának sorsa az alkotmánybíróság elé kerülhet.
Lengyelországban is kötelesek a képviselők megjelenni a parlament ülésein. Ha ennek a kötelességüknek több mint két héten át nem tesznek eleget, ezen időtartamra nem kapnak fizetést. Koszovóban pedig a képviselő automatikusan veszíti el mandátumát, ha hat hónapon belül nem vesz részt a törvényhozás egyetlen ülésén sem. Guyanában és Ugandában is szigorú szankciókat határoznak meg a jogszabályok. Míg előbbi országban ha egy képviselő a házelnök engedélye nélkül több mint hat egymást követő parlamenti ülésről távol marad, elveszíti mandátumát. Utóbbi államban a mandátumvesztés tizenöt egymást követő parlamenti ülésről történő távolmaradás esetén következik be – mondta ifjabb Lomnici Zoltán.
Borítókép: Ifjabb Lomnici Zoltán (Fotó: Bach Máté)
További Belföld híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Prostitúciós ügyben érintett egy kecskeméti ügyész
Két gyanúsított bűnügyi felügyeletét rendelte el a bíróság.

Veszélyes manővert hajtott végre vadászgéppel egy pilóta Magyarországon
A kecskeméti repülőtéren történt az eset.

Kétezermilliárddal többet költ a kormány oktatásra, mint 2010-ben
Az utóbbi években több ezer fejlesztés valósult meg.

Káprázatos felvételek készültek a napfogyatkozásról + fotók
Aki lemaradt, legközelebb 2026-ban pótolhatja a látványt.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Orbán Viktor levelet írt Győzikének

Elfogott a TEK egy 19 éves férfit, aki politikusok kivégzésével és iskolai mészárlással fenyegetett

Lekerül a képernyőről a TV2 népszerű műsora, de olyan lesz helyette, amire 8 éve vár az ország

Búcsúzik a készpénztől Európa egyik leggazdagabb országa – de a népharag miatt nem törölhetik el

Egy 12 éves kisfiú nagy ötlete: megújult a bundáskenyér

Itt a friss GDP-rangsor: így áll most Magyarország Romániához és Ausztriához képest

A halál hetvenkét órája

Nincs ötleted mit főzz hétvégén? Dupla menüsorral segítünk!

Az aljasnál is alávalóbb, amit a Tescónál parkoló autókkal művelnek

Ukrán katonák megrendítő beszámolói láttak napvilágot

„Ha nincs a kokain, aranylabdás lehettem volna”

Ferencváros: most nem fér bele a pontvesztés, a bajnoki cím múlhat ezen
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Prostitúciós ügyben érintett egy kecskeméti ügyész
Két gyanúsított bűnügyi felügyeletét rendelte el a bíróság.

Veszélyes manővert hajtott végre vadászgéppel egy pilóta Magyarországon
A kecskeméti repülőtéren történt az eset.

Kétezermilliárddal többet költ a kormány oktatásra, mint 2010-ben
Az utóbbi években több ezer fejlesztés valósult meg.

Káprázatos felvételek készültek a napfogyatkozásról + fotók
Aki lemaradt, legközelebb 2026-ban pótolhatja a látványt.