– Csökken a lemorzsolódás mind a hazai, mind a külföldi hallgatók esetében – jelentette ki Csák János kulturális és innovációs miniszter egy minapi háttérbeszélgetésen. Hozzátette,
a külföldieknél megvizsgálták, vajon tényleg igaz-e az a kritika, hogy a harmadik világból nem is tanulási céllal érkeznek, és mint az kiderült, a Nigériából vagy a Svédországból jövők lemorzsolódása ugyanakkora.
– Ebből következően nem világrész-specifikus dologról van szó, hanem ez a világban mindenütt előfordul – mutatott rá a miniszter. Hozzátette: a csökkenő lemorzsolódást annak tudja be, hogy az alapítványi, az egyházi és az állami egyetemek egyaránt sokkal több gondot fordítanak az úgynevezett „diákjólétre", azaz arra, hogy ha a diákok már az adott intézményben tanulnak, akkor jól is érezzék magukat. Úgy fogalmazott: ennek általános tanulsága, hogy az alapítványi egyetemeknél van egy nagyon erős versenynyomás, melyik a jobb. – Bár nem látják egymás számait, de azt igen, hogy ki milyen témában megy előre, ami versenyre késztette az állami és az egyházi egyetemeket is, amelynek köszönhetően igazi versenyhelyzet alakult ki – emelte ki.
Szerinte most valóságos tulajdonosok, illetve felelősök döntenek, nem pedig a minisztérium valamelyik füstös szobájában folynak átláthatatlan alkudozások a pénzekről és a pontszámokról, ahogy az korábban történt.