„Isten közel jött hozzánk”

– A karácsony azt üzeni az embereknek, hogy Isten közel jött hozzájuk – mondta lapunknak Nyári Attila, a Golgota Keresztény Gyülekezet lelkipásztora, online tartalomkészítő. Mint kifejtette, az ünnep másik fontos üzenete arról szól, hogy a bajainkért ne Istent hibáztassuk, hiszen ő az egyetlen, aki segíteni szeretne rajtunk a nehéz időkben. A keresztény tartalomkészítő hangsúlyozta: az interneten található üzenettartalmakat azzal kell ellensúlyozni, hogy a keresztények is odateszik, amit képviselnek, bemutatva Isten emberszeretetét.

2024. 12. 23. 4:50
Fotó: Arpad Kurucz
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az a karácsony egyik fő üzenete, hogy Isten közel jött az emberekhez – mondta lapunknak Nyári Attila online tartalomkészítő, aki a Golgota Keresztény Gyülekezetben szolgál lelkipásztorként. A YouTube-on futó Biblia elvitelre című podcast házigazdája a visszajelzések mennyiségéből és minőségéből azt tapasztalja, hogy az emberek nagyon kíváncsiak Istenre és a spiritualitásra, ezért próbál a hitről szóló kérdésekre válaszokat adni. Emellett bibliai szemszögből reflektál a világban zajló eseményekre, illetve a Biblia üzenetét juttatja el a mai emberhez egyperces miniprédikációk formájában, amelyeket a TikTokra, az Instagramra és a Facebookra tölt fel. 

A keresztények alulreprezentáltak a digitális platformokon, így kevéssé tudják formálni a társadalmi párbeszédet. Nemcsak az egyházakra gondolok, hanem arra is, hogy a keresztény emberek nem közlik eléggé hatékonyan a saját meglátásaikat és értékrendjüket az egyes vitatémákban

– fogalmazott.

 

Mi a kereszténység?

A keresztény tiktokker hangsúlyozta: azt is tisztázni kell, hogy mit értünk kereszténység alatt. Ez a szó azt jelenti, hogy „Krisztust követő”, tehát amikor valamire ráaggatják a keresztény jelzőt, akkor fontos megvizsgálni, hogy az tényleg Jézus Krisztusról szól-e, vagy valahogyan átalakult. Még az is megtörténhet a kereszténységgel, hogy karácsonyhoz közeledve eltűnik belőle Jézus, ahogy Mária és József is elvesztették a gyermeket Jeruzsálemben. – Előbb-utóbb kiüresedik az a kereszténység, ami csak annak értékeihez ragaszkodik, de elveszíti a Krisztushoz való személyes kapcsolódást és a felé kifejezett személyes hitet – szögezte le.
Nyári Attila úgy vélte, a negatív üzenetek gyorsabb terjedése a világhálón nem motiválhat arra, hogy a pozitív üzenetek ne jelenjenek meg, és időnként a negatív tartalmakra rá lehet illeszteni egy „pozitív lencsét". Erre jó példaként említette, amikor a törökországi nagy földrengés idején sokan tették fel a kérdést: hogyan engedheti meg Isten ártatlan emberek, köztük gyermekek halálát? Ekkor készített egy videót, amelyet a tragédiá­ról szóló hírrel vezetett fel, majd a Bibliából idézve igyekezett rámutatni, hogyan segíthet az istenhit az ilyen helyzetekben, és imára buzdított az érintettekért.

Mindenkit arra bátorítok, hogy a sok negatív tartalom ­miatt ne meghunyászkodjunk, hanem mi is tegyük oda szeretettel és alázattal, amit képviselünk, bemutatva Isten emberszeretetét. A negatív jelenségeknek is lehet adni egy pozitív csavart, az algoritmus és a felhasználók fogják eldönteni, hogy ez mennyire sikerült

– mutatott rá a keresztény tartalomkészítő.

A negatív jelenségeknek is lehet adni egy pozitív csavart (Fotó: Kurucz Árpád)

Óriási gond a magány

Nyári Attila beszélt arról is, hogyan lehet eljuttatni az evangélium üzenetét a nem hívő emberekhez. Kijelentette: meggyőződése, hogy egy szekularizált embernek ugyanolyan szükségletei és kérdései vannak, vagy ugyanazokkal a félelmekkel és fájdalmakkal néz szembe, mint egy vallásos ember. A lelkipásztor szerint meg kell találni annak a módját, hogy a keresztény tartalomkészítők bemutassák az evangélium válaszait ezekre a mindenkiben megtalálható, legmélyebb emberi érzésekre, vallástól és világnézettől függetlenül. Kutatások is kimutatták, hogy 

minden korosztályban óriási gond lett a magány, mert egyre többen érzik magukat egyedül, miközben a közösségi média ezer szállal igyekszik összekötni bennünket. 

– Ebben a közegben óriási üzenet azt kommunikálni, hogy alig egy karnyújtásnyira és egy imányira van tőlünk van valaki, aki mindig elérhető – fogalmazott.

 

Az MI és a kereszténység

Arról, hogy a mesterséges intelligencia (MI) hogyan hat a keresztény identitásra, Nyári Attila kifejtette: a technológiai optimisták közé tartozik, bár látja az MI-ben rejlő veszélyeket és lehetséges buktatókat. Az MI is egy technológiai vívmány, amelynél kérdéses, hogy miként használják, kinek a kezében van és milyen szabályozások vonatkoznak rá. A Biblia azt tanítja, hogy Isten a saját képére és hasonlatosságára teremtette az embert, ami az MI-re nem igaz, mert nincs benne semmilyen szellemi többlet. – Az MI olyan dologgal szembesít bennünket, amiről úgy tűnik – és itt a „tűnik” szó kiemelten fontos –, hogy megtévesztésig hasonlít az emberre. Például a ChatGPT majdnem olyan szövegeket állít elő, mint mi, sőt időnként jobbat és sokkal gyorsabban. A használata közben mégis azt érezzük, hogy kicsit azt mondja, amit hallani akarunk, kielégíti a szükségleteinket, de a kreativitásban nem túl erős és nem gondolkodik helyettünk – vélekedett a tartalomkészítő. Mint minden más forradalmian új eszköznél, az MI esetében is várható, hogy az egyház megtalálja a módját, hogyan illessze be az alkalmazását a missziójába. 

Nyári Attila arra is kitért, hogy a karácsonyhoz közeledve sok ember azzal fog szembenézni, hogy például elvesztette valakijét az elmúlt évben, vagy nem sikerült, amit idénre tervezett. 

Ilyenkor fontos tudatosítani magunkban, hogy mindezekért ne Istent okoljuk és ne őt tegyük felelőssé, mert így azt lökjük el magunktól, aki segíteni szeretne rajtunk, hogy túl legyünk a nehézségeken. 

Ez a karácsony másik nagyon fontos üzenete – világított rá a keresztény online tartalomkészítő.

Borítókép: A lelkipásztor szerint be kell mutatni az evangélium válaszait (Fotó: Kurucz Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.