A központi írásbeli vizsga január 18-án, szombaton 10 órakor lesz. Akik ebben az időpontban valamiért nem tudnak részt venni, a pótvizsgát a január 28-án 14 órára megszervezett pótnapon írhatják meg.
Az Eduline összeszedett néhány hasznos információt a középiskolai felvételivel kapcsolatban, amit érdemes lehet figyelembe venni az érintetteknek.
Mind a magyar-, mind a matematikafelvételi feladatlapon a maximálisan elérhető pontszám 50, mely a két feladatlap 10-10 megoldandó feladatára járó pontokból tevődik össze.
A 10 feladat megoldására 45 perc áll rendelkezésre mindkét tantárgynál. A két vizsga között 15 perc szünet áll a rendelkezésre.
Mi várható a magyarfelvételin?
A magyar középiskolai felvételiben fogalmazásra mindenki számíthat, emellett a szövegértés is minden évben a feladatok részét képezi. A negyedikesek feladatsorában nagy eséllyel szerepel majd a szavak betűrendbe sorolása, illetve a szólások-közmondások felismerése.
Aki hatosztályos gimnáziumba szeretne menni, annak érdemes begyakorolnia a mássalhangzó- és magánhangzótörvényeket.
Aki pedig kilencedik évfolyamra jelentkezik, annak fontos átnéznie például a különböző szószerkezeteket, mondattípusokat. Minden évfolyamon magyarból a fogalmazás éri a legtöbb pontot, összesen tízet.
Ennél a feladatnál a javítás során figyelembe veszik
- a tartalmat, például mennyire eredeti az ötlet, megfelel-e a fogalmazás az adott szövegtípus kritériumainak, van-e a szövegben önellentmondás,
- a szöveg szerkesztettségét, például van-e bevezetés, tárgyalás, befejezés,
- a stílust, például milyen gazdag a szókincs, megfelel-e a szóhasználat a köznyelvi normának, van-e nyelvhelyességi hiba,
- a helyesírást, aminél számít, hogy mennyi és milyen súlyosak a helyesírási hibák, illetve
- a külalakot is nézik.
Azonban jó hír, hogy a helyesírási feladatokon és a fogalmazáson kívül a helyesírási hibákat csak javítják, de nem vonnak le értük pontot.
Mire kell figyelni a matekfelvételin?
A matematika felvételi feladatokban a negyedikeseknél nagy az esélye, hogy táblázatból, ábráról kell adatokat leolvasni vagy valamilyen alakzat területét kiszámolni.
A hatodikosoknál valószínűségszámítás, sorozatok is előfordulhatnak a feladatsorban.
Aki kilencedikbe felvételiznek, a statisztikai alapfogalmakat (beleértve a móduszt is), a koordinátarendszer szabályait és a különféle geometriai transzformációkat is gyakorolják be.
Számológép a felvételin nem használható, csak körző, szögmérő és vonalzó vihető be a vizsgaterembe. Arra is külön figyelni kell, hogy matekból külön pontozzák a feladatlevezetést, ezért érdemes nem csak a végeredményt leírni – írja a Veszprém Vármegyei Hírportál.