A nagy múltra visszatekintő porcelángyárban 1971-től készítenek magas minőségű, gazdagon díszített, kézi festésű porcelántermékeket.
A porcelángyár több mint ötvenéves múltra tekint vissza, amelynek során számos kalocsai és magyar motívummal díszített porcelán készült itt, többek között ajándék- és használati tárgyak, továbbá különféle események díjai. Jelenleg már csupán öt fő dolgozik a manufaktúrában, de sajnos már csak február végéig – olvasható a Bónusz Press Kalocsa közösségi oldalán.

A Kalocsai Porcelánfestő Manufaktúrában 1971-től foglalkoznak magas minőségű, gazdagon díszített, kézi festésű porcelántermékek készítésével. 1994-ben a manufaktúra a dolgozók tulajdonába került. 1996 óta porcelángyártással is foglalkoztak, jelenleg a festett porcelántermékek 70 százaléka saját gyártású, a díszműárukat teljes egészében maguk készítik. Évente körülbelül 30 tonna készterméket állítanak elő, ez körülbelül 220 ezer különféle porcelánterméket jelent – olvasható a Kerámiaszövetség oldalán.
A bezárás okai nem ismertek, vannak, akik úgy vélik, hogy nem volt meg az állandó magyarországi kereslet a termékek iránt, mások szerint a külföldi is hiányzott, bár a japán és a kínai piacon népszerűek voltak a kalocsai porcelánok. A manufaktúra 2017-ben egy pályázatot is elnyert a porcelán külföldi népszerűsítésére.
Emellett új, négyszögletes formavilágú, a mai kor ízlésének megfelelő termékcsaládot is fejlesztettek az elmúlt években, de úgy tűnik, hogy ez sem volt elég a sikerhez.
Egy korszak lezárul
Mára a nagy múltú porcelánfestő manufaktúrák közül – a Herendi Porcelán Manufaktúra mellett – csak a kalocsai porcelánfestő működik Magyarországon, de már csak február végéig. Ez nagy veszteséget jelent a helyieknek is, hiszen az üzem látogatása, a kézműves munka és a termékek bemutatása évről-évre rengeteg látogatót vonzott a városba.
A porcelánfestő szakemberek elbocsátásával sajnos egy olyan szakma is eltűnhet, amelynek fontos szerepe volt a régió gazdaságában, és ami nagyban hozzájárult Kalocsa hírnevéhez.