Ma van a vizes élőhelyek világnapja

Változatos programokkal várják a nemzeti parkok az érdeklődőket.

Forrás: MTI2025. 02. 02. 12:07
Borítókép: Evező fiatalok a Hámras-Körös holtágában (Forrás: AM)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Február 2-án ünnepeljük a vizes élőhelyek világnapját – írta az Agrárminisztérium (AM) MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.

1971-ben ezen a napon írta alá 18 állam az iráni Ramsar városában a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyekről és a vízimadarak élőhelyének védelméről szóló államközi megállapodást, melynek tagjai azóta 172-re gyarapodtak. Hazánk nemzeti parkjai a világnap keretében színes programokkal várják ezúttal is az érdeklődőket. A XX. század második felétől rendkívüli mértékben felgyorsult a vizes élőhelyek visszaszorulása és a vízimadarak eltűnése, amely végül az emiatt aggódó országok összefogását eredményezte, ami a rámszari egyezmény létrejöttéhez vezetett

– emlékeztettek a közleményben. Magyarország 1979-ben csatlakozott a kezdeményezéshez és egyből számos hazai területet jelölt is a dokumentumba. Jelenleg 29 hazai vizes élőhely található a jegyzéken, összesen 260 668 hektár kiterjedéssel, ami az ország területének 2,8 százaléka. Az idei év különösen jelentős, hiszen Tata ad otthont novemberben a Rámszari városok találkozójának. 

A vizes élőhelyek, mint például tavak, mocsarak és folyók, nem csupán lenyűgöző természeti csodák, életfontosságú ökoszisztémák is. Ezek a biotópok nemcsak számos élőlény otthonát biztosítják, hanem hozzájárulnak a vízminőség javításához és a klímaváltozás elleni küzdelemhez is

– hívta fel a figyelmet a szaktárca. A nemzeti park igazgatóságok számos programmal készülnek a jeles nap alkalmából. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban az érdeklődők felfedezhetik a Kis-Balaton téli berek világát, a Hévízi-csatorna és Zala folyó természetformáló szerepét. Megfigyelhetik a nagy lilikek és nyári ludak csapatait, a területen táplálkozó récefajokat, valamint a Káli-medence kőtengereit és a pálos kolostor történelmét. 

A Jókai-kertben pedig a látogatók a téli madarakat is megfigyelhetik, és a gyűrűzés folyamatát is megnézhetik.

 A Duna–Ipoly Nemzeti Parkban természetismereti túra, madárgyűrűzési bemutató várja a turistákat. A Hortobágyi Nemzeti Parkban megemlékezést tartanak, ahol a vizes élőhelyek jelentőségére és védelmére hívják fel a figyelmet. A Kiskunsági Nemzeti Parkban pedig Izsákról indul túra a Kolon-tó szegélyében több kilátópontot érintve. A részletes programokról a nemzeti parkok honlapján érdemes tájékozódni.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.