Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Valótlanságok és furcsaságok szerepelnek a decemberben jogerősen elítélt Varju László 2024-es vagyonnyilatkozatában. A gyurcsányista politikusnak a céges érdekeltségeiről és a hozzá köthető egyesületekről sem sikerült a leírnia az igazat – hívta fel a figyelmet a Ripost.
A portál emlékeztet: Varju Lászlót 2024. december 3-án garázdaság, a választás rendje elleni bűncselekmény és testi sértés ügyében kilencszázezer forintos pénzbüntetésre ítélte a Kúria. A bűncselekményeket elkövető DK-s politikus nem várta meg, hogy az Országgyűlés megfossza az országgyűlési mandátumától, az ítélethirdetés után három nappal lemondott a képviselőségről. Varju László a 2024-es vagyonnyilatkozatát így már december 6-án leadta, amelyből kiderült, hogy jelentős tartozást halmozott fel a tavalyi évben: míg 2023-ban nem voltak adósságai, addig 2024-ben hitelintézetnek 120 millió forinttal, magánszemélynek pedig ötmillió forinttal tartozott.
A Gyurcsány-párt elítélt politikusa ezzel párhuzamosan a pénzügyi vagyonát is jelentősen növelte: az egy évvel korábbi 3,19 millióval szemben már 45 millió forintot tart értékpapírban, valamint kétmillió forint készpénze és hárommillió forintnyi más szerződés alapján fennálló pénzkövetelése is keletkezett.
Varju László az egy év alatt összeszedett, összesen 125 millió forintra rúgó tartozásaiból 46,81 millió forint sorsa tehát pontosan dokumentálható, a maradék 78,19 millió forintról ugyanakkor már nem adott pontos számadást.
A pénz egy részét minden bizonnyal befektette, hiszen Varju a korábbi két, MBH-s nyugdíjpénztári tagsága mellé az OTP egészségpénztárának is tagja lett tavaly, de életszerűtlennek tűnik, hogy erre költött volna ennyi hitelből felvett pénzt (a befektetett összeg mennyiségéről egyik pénztár esetében sem vallott a politikus, hiszen „díjazás nélküli” kategóriát jelölt meg).
Érdekesség, hogy Varju a Gyurcsány-párt egyik gazdasági szakértőjeként az adóköteles jövedelmek között tüntette fel a nyugdíj- és egészségpénztári tagságokat.
Számos furcsaság Varju László vagyonnyilatkozatában
Az elítélt DK-s politikus egyéb változást nem tüntetett fel a 2023-as évhez képest: továbbra is egyedüli tulajdonosa egy 1455 négyzetméteres mágocsi ingatlannak, nincsenek nagy értékű ingóságai és továbbra is az Európai Magyarok nevű DK-s egyesület tagja. Legalábbis ezt állítja Varju László, a Bíróság.hu-n 2024. május 29-én közzétett egyesületi beszámolót ugyanakkor mégis elnökként írta alá. Ugyanezt láthattuk a gyurcsányista politikus 2022-es és 2023-as vagyonnyilatkozataiban is:
azokban is tagként jelölte meg magát, az egyesületi beszámolókat viszont rendszerint elnökként írta alá.
További érdekesség, hogy az Európai Magyarok Egyesületének székhelye megegyezik Varju László lakcímével. Felmerül a kérdés, hogy az elítélt politikus miért tartotta fontosnak eltitkolni az elnöki tisztségét. Az Európai Magyarok Egyesülete a 2024-ben leadott beszámolója alapján egyébként nem végez/végzett érdemi tevékenységet, érdekesség ugyanakkor, hogy a Bíróság.hu szerint Varju Lászlón kívül még az újpesti városvezetés két tagja, a polgármester Trippon Norbert és az alpolgármester Bedő Kata is a szervezet képviselőjének számít.
A furcsaságok itt még nem érnek véget. Varju László a 2024-es vagyonnyilatkozatában hat cégben jelölt meg tulajdonrészt:
Varju Kft.
Zöld Sziget Panzió Kft.
Promiksz Kft.
Siva.hu Kft.
Europaimpex Kft.
Eurint Nkft.
Bár a gyurcsányista politikus nem végez díjazással járó feladatot ezekben a cégekben, az Opten legfrissebb, 2023-as adatai alapján a Siva.hu 10 673 000, a Varju Kft. 5 879 000 forintos nettó árbevételt ért el, míg a Zöld Sziget Panziónak és az Euroatlanti Integrációs Nonprofit Kft-nek (Eurint) egyáltalán nem volt bevétele.
Varju László ugyan az általa „Promiksz”-nek írt, de hivatalosan Pro-Mix Bróker elnevezésű cégben meglévő tulajdonrészéről is vallott a 2024-es vagyonnyilatkozatában, de az Opten szerint 2019 óta már nem tulajdonos ebben a kft-ben. Hasonlóan zavaros a helyzet az Europaimpex esetében, ahol 2017-ig volt tag az elítélt DK-s politikus, mivel a céget az Opten szerint ebben az évben felszámolták. Varju László tehát két cég esetében is valótlanságot állított a 2024-es vagyonnyilatkozatában.
Borítókép: Varju László és Gyurcsány Ferenc (Fotó: Kovács Tamás)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.