A hónap elejével elkezdődött az a folyamat, amelyben az eddigi kétszeresére emelkedik a családi adókedvezmény. Az augusztusban utalandó fizetéseken már érezhető lesz az első lépés hatása.
Eddig ugyanis
- egy gyermek után tízezer,
- kettő után húsz-húszezer, azaz negyvenezer,
- három után összesen 99 ezer forint családi adókedvezmény járt.
Ehhez képest ezentúl
- egy gyermek után 15 ezer,
- két gyermek esetén kétszer 30 ezer, vagyis hatvanezer,
- három vagy több gyermek után pedig gyermekenként 49 500, vagyis összesen minimum 148 500 forint lesz az adókedvezmény összege.
A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott után a kedvezmény 2025. július elsejétől – jogosultsági hónaponként – további százezer forinttal (adóban számítva 15 ezer forinttal) növelt összegben érvényesíthető.
Hamarosan jön a második lépés
A folyamat ugyanakkor ezzel nem ér véget. A családi adókedvezmény duplájára emelésének második lépése 2026. január elsején lép életbe. Onnantól
- egy gyermek esetén húszezer,
- két gyermeknél kétszer negyvenezer, azaz nyolcvanezer,
- három vagy több gyermek esetén pedig gyermekenként 66 ezer, vagyis összesen minimum 198 ezer forintra növekszik az adókedvezmény.
Kedvezmények és adómentességek sora következik
– A családi adókedvezmény megduplázása hatalmas segítség a magyar családoknak. De a családi adócsökkentésnek itt még nincs vége, hiszen októbertől jön a háromgyermekes anyák, januártól pedig a kétgyermekes anyák adómentessége. Továbbra is azért dolgozunk, hogy a magyar családoknak minél nagyobb támogatást tudjunk biztosítani – mondta Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára egy korábbi Facebook-bejegyzésében.
A jövő évi emeléssel együtt 4800 milliárd forinttal több marad a gyermekes családoknál.
Mit kell tenni az emelt összeg érvényesítéséhez?
A legtöbb jogosultnak alapvetően nem kell tennie semmit azért, hogy a júliusi bérszámfejtés nyomán már a magasabb összeget kapja.
Ha a nyilatkozatot az év elején a gyermekek száma alapján tette meg az érintett, nincs szükség papírmunkára. Amennyiben viszont valaki az érvényesítendő összeget jelölte meg, célszerű új nyilatkozatot tenni, hogy a magasabb kedvezményt már a havi adóelőlegből is érvényesíteni lehessen. Ha ez mégsem történik meg, az összeg akkor sem vész el, mert az éves adóbevallásban is visszaigényelhető majd. Az új nyilatkozatot legkésőbb a júliusi bér kifizetése előtt érdemes megtenni, legkésőbb július közepéig.
Van ellendrukker: a Tisza Párt
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter pártjának ez a családjóléti intézkedés sem tetszik. Bódis Kriszta, a Tisza Párt társadalompolitikáért felelős politikusa egy gyermekvédelmi konferencián beszélt arról, hogy szerinte „a családi adókedvezmények rendszere esélyegyenlőtlenségeket teremt a jómódúak támogatásával, a szegényekkel szemben”. Vagyis az intézkedés a tiszás politikus szerint igazságtalan, így gyanítható, hogy a kormányra kerülése esetén Magyar Péter pártja nem is tartaná azt meg a jelenlegi formájában.
Semmi meglepő sincs abban, hogy a tagság, alapszervezetek, szellemi hátország nélküli Tiszában a 2002–2010 közötti elit másod-, harmad-, negyedvonala próbálja befészkelni magát és hozza magával a balliberális ideológiát: »Fizessenek a gazdagok«,” avagy »A családi adókedvezmények rendszere esélyegyenlőtlenségeket teremt a jómódúak támogatásával, a szegényekkel szemben«” – reagált a nyilatkozatra Kötter Tamás író.
A baloldalnak nem kellett
Érdemes felidézni, hogy 2002 után a baloldali kormány számos más megszorítás mellett több lépésben csökkentette, vágta meg a családi adókedvezményt. Emellett megszűnt az államilag támogatott otthonteremtési program, valamint a Gyurcsány- és a Medgyessy-kormány sorozatos rossz döntései miatt fiatal családok sokasága került a devizahitelezés csapdájába. Még korábbra tekintve pedig arra is emlékezhetünk, hogy az 1995-ben bevezetett Bokros-csomag miatt kialakult egzisztenciális nehézségek a gyermekvállalási kedvet nagyban mérsékelték, ennek hatásait pedig a mai napig nyögi a magyar társadalom.