A magyar külpolitika prioritása Moldova EU-integrációjának elősegítése

Magyar Levente beszámolója szerint a kormány úgy döntött, hogy konkrét lépéseket tesz a magyar-moldáv kétoldalú kapcsolatok erősítésére.

Forrás: MTI2020. 02. 24. 14:09
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar külpolitika prioritása Moldova közeledésének segítése az Európai Unióhoz, az eddiginél is nagyobb hangsúlyt helyeznek erre a kérdésre – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn Budapesten.

Az államtitkár Aureliu Ciocoival, a Moldovai Köztársaság külügy- és európai integrációs miniszterével egyeztetett, majd közös sajtótájékoztatójukon kiemelte: a magyar kormány úgy döntött, hogy konkrét lépéseket tesz a kétoldalú kapcsolatok erősítésére. Utat nyitnak a magyar tőkének Moldova felé, visszaveszik a napirendre a közvetlen légi járat kérdését, valamint szakértőket delegálnak a moldovai kormányhoz, hogy tudásukkal segítsék szakmai kérdésekben az országot az uniós közeledésben – sorolta. Hozzáfűzte: elmélyítik az együttműködést a diplomáciai akadémiák között, valamint negyven diáknak ösztöndíjat biztosítanak magyarországi tanulmányokhoz, és ezt a számot később még növelhetik.

Magyar Levente emlékeztetett: a moldovai külügyminiszter látogatására néhány héttel a legutóbbi hivatalos, chisinaui külügyminiszteri találkozó után kerül sor, és ez a látogatás az előkészítése Orbán Viktor miniszterelnök jövő hónapra tervezett chisinaui útjának. Mindez jól mutatja, a két ország párbeszéde dinamikussá vált, ami nem véletlen, hiszen a magyar kormány meggyőződése szerint minden eszközzel segíteni kell Moldovát, hogy közelebb kerüljön az EU-hoz – közölte. Hozzátette: erre a kérdésre nem hárult kellő figyelem az elmúlt években.

Ha nem segítenek Moldovának, hogy megerősödjön gazdaságilag, megerősítse intézményrendszerét és minden olyan pillért, amely egy önálló, erős, szuverén ország számára elengedhetetlen, annak olyan következményei lehetnek, amelyek nemkívánatosak a régió országainak – tette hozzá.

A moldovai külügyminiszter hangsúlyozta: várják Orbán Viktor márciusi látogatását, amikor remélhetőleg aláírják a stratégiai partnerségi nyilatkozatot, ugyanis ez a lépés visszaigazolhatja a kétoldalú kapcsolatok jelentőségét.

A politikus megköszönte Magyarország erőfeszítéseit, amelyeket azért tesz, hogy képviselje Moldova érdekeit az Európai Unióban. Ezzel a támogatással biztosan sikerül elérni céljukat, az uniós csatlakozást – vélekedett.

Megjegyezte: országának addig még sokat kell dolgoznia, sok reformot kell megvalósítania.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.