Időt nyerne a Dózsa György úti baleset egyik okozója

A Dózsa György úti, kettős halálos baleset egyik okozójaként elhíresült M. Richárd nélkül kezdődött meg hétfőn a vesztegetési ügyének tárgyalása. A kecskeméti maffiaper ismételten letartóztatott elítéltje időt kért és kapott. Az előkészítő ülést később tartják meg a számára.

2021. 03. 01. 16:52
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A távollétében tartották meg hétfőn a Fővárosi Törvényszéken a Dózsa György úti kettős halálos baleset egyik okozója, M. Richárd vesztegetési ügyének előkészítő ülését, amelyen így csak a két vádlott-társ vett részt.

A hosszú bűnlajtrommal rendelkező M. Richárd letartóztatásban van, miután január 1-jére virradóra kokaint fogyasztott egy társasággal a saját pizzázójában, és megszegte a pandémia miatti rendelkezéseket is.

A férfit és társait tettenérték. Korábban többször is letartóztatták, legutóbb a Dózsa György úti baleset kapcsán hoztak ellene kényszerintézkedést, ám rendre szabadlábra került és mindig újabb törvény-, illetve szabályszegéseket követett el.

Hétfőn zárt hírközlési láncon keresztül kapcsolták volna be az előkészítő ülésre, ám védője a múlt héten halasztást kért a bíróságtól. Az ügyvéd azt kérte: „30 napon túlra tűzze ki az előkészítő ülést” védence számára. Ennek okát nem részletezte a védő, legalábbis nem hozták nyilvánosságra.

M. Richárd a bíróság Fő utcai épületében, egy korábbi ügye tárgyalására tartva. Korábban ő koordinálta az alvilág egyes erőszakos akcióit
Fotó: MTI/Mohai Balázs

A vesztegetési ügy előzménye, hogy M. Richárd jogosítványát 2016. április 5-én visszavonták, mivel elérte a közlekedési szabályszegésekért kapott maximális büntetőpontot. Utánképzést írtak elő a számára, vagyis a jogosítványt akkor kaphatta volna vissza, ha részt vesz két, hatórás foglalkozáson, és sikeresen teljesít egy számítógépes feladatsort, valamint egy forgalmi vizsgát.

M. Richárd jelentkezett a vizsgára, de csak a látszat kedvéért. Közben ugyanis egy közvetítőn keresztül talált valakit, aki azt ígérte, hogy némi készpénzért cserébe kiállíttatja a sikeres utánképzésről szóló hamis iratot.

„Teltek-múltak a hónapok, az ügyintéző azonban semmit nem tudott elérni. Igazából nem is akart mást, csak lehúzni M. Richárdot egy kis pénzzel, összesen 900 ezer forinttal. Azt hazudta, hogy a Dózsa György úti balesetet is el tudja sikálni” – mondta korábban erről Kovács Katalin, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője. A közvetítő tartott M. Richárdtól, megpróbálta elsimítani az ügyet: vállalta, hogy majd ő levizsgázik M. Richárd helyett. Végül ez sem történt meg.

Kovács Katalin azt is mondta M. Richárdról, hogy „2016 áprilisától egészen a mai napig nem rendelkezik érvényes vezetői jogosultsággal, de több adat van arra, hogy ennek ellenére részt vett a közúti forgalomban.”

A Nemzeti Védelmi Szolgálat 2017. június 20-án, a Dózsa György úti baleset után egy hónappal indított nyomozást. A titkosszolgálati eszközökkel is folyó munka feltárta, hogy az ügynek nincs egyenruhás érintettje.

A Központi Nyomozó Főügyészség kötelesség megszegésére és hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetést, közokirat-hamisítást és vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntettével vádolja M. Richárdot és két társát.

 

A vádiratból kiderül, M. Richárd a III. rendű vádlottat, K. Bálintot kereste meg, mert úgy hallotta, ő tud készíteni „hamis vezetői gyakorlatot igazoló dokumentumot”. M. Richárd azt mondta neki, hogy bármennyit hajlandó fizetni azért, hogy a vezetői engedélyét vizsga nélkül vissza tudja szerezni. K. Bálint megkereste ismerősét, a II. rendű vádlott Sz. Mártont, akiről azt hallotta, komoly rendőrségi kapcsolatai vannak. Sz. Márton azt állította, a közlekedésrendészeten vezető beosztásban dolgozó ismerősén keresztül tud segíteni, ami 600 ezer forintba kerül. M. Richárd 2017 decemberében 300 ezer forint előleget adott át, ám aztán kiderült, Sz. Mártonnak semmilyen kapcsolata nincs a rendőrségen. K. Bálint M. Richárd irataival és nevében maga ment el vizsgázni. Kétszer megbukott, egyszer elkésett, egyszer nem vitte magával M. iratait, végül 2017 augusztusában levizsgázott, amiről igazolást is kapott. M. Richárd csak azért nem kapta vissza a jogosítványát, mert a kormányhivatal időközben a Dózsa György úti baleset miatt ismét elrendelte a jogosítvány hatályának felfüggesztését.

Az ügyészség a II. rendű vádlottat vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedéssel vádolja. Ha a terhelt a hétfői előkészítő ülésen beismerte volna a tettét, négy év börtönt kapott volna, de ezt nem tette meg, és nem mondott le a tárgyalás jogáról sem.

Ugyanakkor a III. rendű vádlott a vádirattal megegyezően beismerte bűnösségét, amit a bíróság elfogadott. Az ügyészség két év szabadságvesztés kiszabását indítványozta a számára, amelynek végrehajtását öt évre felfüggesztik. A bíróság az előkészítő ülésen még nem hirdetett ítéletet.

M. Richárdnak az előkészítő ülésen három és fél évet fog ajánlani az ügyész, ha beismeri és elfogadja a vádat.

Nem éppen makulátlan előélet

Sajtóértesülések szerint a most 43 éves M. Richárd már 1995-ben is többször megfordult a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A kétezres évek elején négy évre ítélték kábítószerrel való visszaélés miatt, és többször kapott felfüggesztett börtön- és pénzbüntetést is, garázdaság miatt. Aztán a kecskeméti maffiaperként elhíresült büntetőeljárásban nyolc év fegyházra ítélték. A büntetés letöltése után sorra szegte meg a törvényeket és a szabályokat. A Dózsa György úti, kettős halálos baleset egyik okozójaként első fokon négy évet kapott. A vesztegetésért várhatóan elítélik majd, a kokainozásért külön felelnie kell, a járványszabályok megszegéséért pedig szabálysértési eljárásban vonják felelősségre.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.