Csótányok, kosz, eltérő komfortfokozatú lakások, eldobált tűk és fecskendők az épület körül – a Kőbányai út 22. szám alatti bérházban ilyen körülmények között élnek azok a bérlők, akik mellé tavaly hetvenegy lakásba költöztetett hajléktalan embereket a Karácsony Gergely vezette főváros és a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei (BMSZKI).
Lakókat kerestünk meg azzal a kérdéssel, hogy milyen tapasztalataik vannak a beköltöztetett hajléktalan emberekkel való együttélésről. Az egyik lakó elmondta, hogy szerinte nincsenek problémák: – Néha előfordul, hogy egyesek erősen ittas állapotban dülöngélnek a folyosón, viszont a BMSZKI kialakított a ház aljában egy irodát, ahol a szociális munkások az épületben lakó hajléktalan emberekkel foglalkoznak.
Szociális munkások foglalkoznak az újonnan érkezettekkel, ezzel segítenek is fenntartani a rendet
Fotó: Teknős Miklós
Hozzátette, nem a beköltöztetettek okozzák a problémát, hanem a közvetlen szomszédban lévő tömegszálló a Könyves Kálmán krt. 84. szám alatt. – Többször előfordult, hogy a szállón lakók belekötöttek a gyerekeimbe, azóta nem mernek egyedül közlekedni a környéken, és a lépcsőházba sem engedem ki őket egyedül – fogalmazott a nő, aki a bérház bejáratánál sokszor talált már eldobált fecskendőt és tűket, ezért inkább a másik bejáraton közlekedik. Az önkormányzat gondoskodik az épület takarításáról, a környéken azonban nem lehet megszüntetni a koszt és a szemetet.
A házban lévő bérlakások eltérő komfortfokozatúak: – A mi lakásunkban van vécé és fürdőszoba, viszont a közvetlen szomszédomnak csak mosdója van, zuhanyzáshoz pedig a folyosón lévő közös zuhanyzót kell használnia. Gyerekei is vannak, és nekik is azokat a közös helyiségeket kell használniuk, ahol nincs fűtés vagy éppen az ajtót sem lehet bezárni – mutatott rá a józsefvárosi bérházban uralkodó körülményekre.
Egy másik lakó rendszeresen tapasztalja, hogy a bérházba beköltöztetett hajléktalanokhoz átjárnak a szállón tartózkodó barátaik, és az sem ritka, hogy bódult állapotú emberbe botlanak a lépcsőházban. Az épületben biztonsági szolgálat működik évek óta, azonban így is rendszeresen megjelenik a rendőrség.
Kérdésünkre Zakar Gergely, a BMSZKI igazgatója elmondta: – Az intézmény átmeneti szállásairól – a koronavírus elleni intézkedés részeként – stabil jövedelemmel és előtakarékossággal rendelkező ügyfeleinknek volt lehetőségük a Kőbányai út 22. szám alatt található üres, jellemzően alacsony komfortfokozatú lakásokba költözni. Az átmeneti szállásokon felszabaduló férőhelyeket koruk, betegségük alapján veszélyeztetett ügyfeleink tudták igénybe venni az éjjeli menedékhelyeinkről és zsúfolt szállásainkról. A lakásokba költözöttek utógondozásban részesülnek, hogy április 30. után már önállóan, továbbra is fenn tudják tartani bérleményüket.
A BRFK megkeresésünkre azt válaszolta, hogy „nem tapasztalható a Kőbányai út 22. és annak környékén a rendőrségre befutó bejelentések számának növekedése”.
Arra a kérdésünkre, hogy a helyi önkormányzat vagy a főváros részéről volt-e bármilyen megkeresés, hogy beleegyeznek-e, hogy a BMSZKI ügyfélkörébe tartozó hajléktalanokat költöztessenek a bérházba, a lakók azt válaszolták, senki nem kérdezte meg őket.