Miközben szépítgetjük, saját ízlésünkre formáljuk a környezetünket, bizonyára nem is gondolunk arra, hogy van jó néhány veszélyforrás, amellyel szintén együtt élünk – írja a mindmegette.hu.
Miközben szépítgetjük, saját ízlésünkre formáljuk a környezetünket, bizonyára nem is gondolunk arra, hogy van jó néhány veszélyforrás, amellyel szintén együtt élünk – írja a mindmegette.hu.
Aki számára mindennél fontosabb, hogy a lakása makulátlan legyen, az rengeteget takarít. Ezzel azonban akár lakóhelyünk levegőminőségét is károsíthatjuk. A légzőszervei leginkább azoknak vannak veszélyben, akik napi szinten használnak vegyszereket, ezért nem árt otthon betartani néhány alapvető szabályt. Például hiába van kint hideg, a szellőztetés a téli takarítás során ugyanúgy elengedhetetlen, mint az év egyéb időszakaiban, ahogy az erősebb szerek használatakor is mindig javasolt gumikesztyűt húzni – magyarázza Gulyás Emese, a Tudatos Vásárlók Egyesületének munkatársa.
A tisztítószerek csomagolásán nézzük meg alaposan a figyelmeztető négyzet alakú piktogramokat, és igyekezzünk minél enyhébb, vagy figyelmeztető jelzés nélküli terméket választani!
Egyre elterjedtebbek a környezetet és sokszor a pénztárcát is kímélő hagyományos szerek, mint az ecet, a szódabikarbóna, a citromsav vagy a mosószóda. Természetesen attól, hogy valami a környezet számára kedvezőbb, ránk még lehet negatív hatással, hiszen ezek ugyanúgy vegyi anyagok, amelyeknek a használatával éppúgy vigyázni kell.
Furcsa kérdésnek tűnhet, pedig sajnos van valóságalapja. Nem is olyan könnyű kikerülni azokat a bútorokban, kárpitokban található összetevőket, amelyek szintén ronthatják az otthon levegőjének minőségét. Mivel ma már szinte minden legalább részben szintetikus anyagokból készül, a bennük lévő égésgátlók, ragasztóanyagok káros kipárolgásukkal szennyezhetnek. Ugyanez igaz például a laminált padlókra is.
Költözés? Babatervezés? Vagy egyszerűen csak megérett a lakás egy kis felfrissítésre? A tisztasági festés fogalmát mindenki ismeri. A friss felületekért azonban nem érdemes feláldoznia az egészségét. A legjobb penészedésgátló festék az adalékanyag-mentes mész – mondja Simon Gergő, a Greenpeace vegyianyag-szakértője. Az oldószereket, adalékokat, például penészgátlót tartalmazó festékek hetekig, hónapokig ronthatják a lakás levegőjét idegrendszert károsító kipárolgásukkal, éppen ezért ilyenkor különösen fontos a megfelelő szellőztetés. Csecsemő érkezése előtt sem javasolt kifesteni a szobát.
A szellőztetés alapvető fontosságú az otthon jó levegője érdekében. Az viszont egyáltalán nem mindegy, hogy hol és mikor történik. A fűtési időszakban a vidéki települések és a külvárosok kifejezetten rossz levegőjűek is lehetnek. Még most is gyakori a szemétégetés, de a fafűtés is hozzájárul a szennyezéshez. Figyeljük meg, mikor füstmentes kint a légkör, és igyekezzünk akkor szellőztetni. Érdemes naponta követni a szmogjelentést a legszennyezes.hu, a levegominoseg.hu vagy az idokep.hu/szmog oldalakon, és ha rossz levegőt jelentenek, akkor lehet, hogy jobb, ha egy-két napig egyáltalán nem, vagy csak a kora reggeli órákban nyitunk ablakot.
A szobanövények az ember hangulatának egyértelműen jót tesznek, és persze javítják a levegő minőségét is. A közvélekedés szerint az otthon levegőjét tisztítják, frissítik, sőt, párásítják is a cserepesek.
Ha érdekli, miért veszélyforrás a szúnyog- és hangyairtó készítmények használata, olvassa el a teljes cikket a Mindmegette oldalán!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.