A Gundel-palacsinta története – Lolának köszönhető minden

A Gundel-palacsinta eredeti receptjét nevével ellentétben nem is a híres vendéglős család egyik sarja alkotta meg.

null

A magyar konyhaművészetre az egyik legnagyobb hatást minden bizonnyal a Gundel család gyakorolta. A bajor születésű Johann Gundel a 19. század közepén érkezett Magyarországra. Pincérként kezdte a pályafutását, később a patinás József Főherceg Szálloda főszakácsa lett. Számos remek fogás került ki a keze alól, többek közt a Mikszáth Kálmán számára készített híres palócleves. Gundel János később több neves étterem és szálloda irányítója volt. Öt gyermeke közül csak Károly vitte tovább a vendéglős hagyományt.

A vendéglős dinasztia

Gundel Károly Budapesten született. Életében igen fontos szerepet töltött be a városligeti Wampetics Vendéglő, amelynek épülete a millenniumi ünnepségek közeledtével Bauer Ervin tervei alapján készült el. A vendéglő irányítását Károly Wampetics Ferenctől vette át 1910-ben. Az étterem a Gundel család irányítása alatt hazai és nemzetközi elismertségre tett szert.

Lola receptje

Az egyik legismertebb, Gundel nevet viselő fogás a Gundel-palacsinta.

Ennek receptjét az anekdota szerint nem Gundel Károly találta ki, hanem Márai Sándor felesége, Matzner Ilona (Lola).

Egy Gundelben szervezett összejövetelre készítették el Lola útmutatása szerint a különleges palacsintát, amelynek dióval megtöltött vékony tésztája hajtogatva, csokoládéöntettel meglocsolva került a tányérokra. A desszert sikerét látva Gundel Károly rögtön elkérte Lolától a palacsinta receptjét. Az édesség ezután egy jó ideig Márai-palacsintaként szerepelt az étlapon.

Lola útmutatása szerint a különleges palacsinta dióval megtöltött vékony tésztája hajtogatva, csokoládéöntettel meglocsolva került a tányérokra
Fotó: FLICKR

Új névvel régi finomság

A Márai család emigrációját követően, 1949-ben államosították a Gundel éttermet, ezért a Márai név az étlapon sem szerepelhetett többé. Emiatt keresztelték át az akkorra már kedvelt édességet Gundel-palacsintává . Ezt a finomságot otthon is elkészíthetjük. A híres palacsinta receptje ma már több változatban is létezik: akad, aki a tölteléket reszelt citromhéjjal ízesíti, mások kandírozott narancshéjjal teszik még ízletesebbé a desszertet. Ha még egy kis extra élvezetre vágyik, a csokoládéöntetet egy kevéske rummal bolondíthatja meg.

A híres palacsintának ma már több változata is létezik
Fotó: FLICKR

A palacsintára kerülő öntethez jó minőségű, minimum hatvan százalékos kakaótartalmú csokoládét érdemes választani.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

A haza bölcsének kedvence – a Deák-kuglóf története

A jó étvágyáról is közismert kiegyezést tető alá hozó Deák Ferenc, ritkán fogadott el ebédmeghívásokat. Kitalálod, hogy kinek nem mondott nemet? A Mindmegette cikkéből kiderül.

Batthyány Lajos kormányának igazságügyi minisztere 1865-ben az Angol Királynő Szállodában írta meg híres húsvéti cikkét, amelynek alapján létrejött a kiegyezés a Habsburgokkal. Palkovics Ede, az Angol Királynő tulajdonosa Deák Ferenc étkezési szokásairól is beszámol a szállodájáról szóló, A kiegyezés szülőháza címmel 1898-ban megjelent könyvében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.