Tudta, hogy a sötét csokoládészósszal leöntött és tejszínhabbal vagy vaníliafagylalttal kínált tradicionális desszert német elnevezése emberjogi vitákat kavart a 21. században?
Tudta, hogy a sötét csokoládészósszal leöntött és tejszínhabbal vagy vaníliafagylalttal kínált tradicionális desszert német elnevezése emberjogi vitákat kavart a 21. században?
Ausztriában járva ne hagyja ki a Mohr im Hemd (mór ingben) néven elhíresült csupa csoki finomságot, ha az almás rétesnél vagy a császármorzsánál különlegesebb helyi édességre vágyna!
Ez a tömény desszert napra pontosan 1888. március 14-én született, ugyanis ekkor mutatták be Verdi Otelló című operáját a császárvárosban, és a bécsi cukrászok a maguk módján szerették volna emlékezetessé tenni a nagy sikerű premiert.
A sűrű csokoládészósszal leöntött gőzölt puding az opera címszereplőjét, a sötét bőrű velencei mórt jelképezi, a tálaláskor melléje kanalazott lágy tejszínhab pedig a fehér ingét szimbolizálja.
A Mohr im Hemd a 19. század óta lényegében ugyanúgy készül: a kis felfújt- vagy kuglófformába töltött masszát vízfürdőbe állítva gőzölik, majd meleg csokiöntettel, valamint tejszínhabbal vagy vaníliafagylalttal, esetleg néhány szem málnával, eperrel díszítik.
A közkedvelt desszert népszerűsége szemernyit sem csökkent az elnevezésével kapcsolatos vitáktól. A 21. századi nyelvi csatározásokat az indította el, hogy 2011-ben a Wien Museum időszaki kiállítást rendezett Angelo Solimanról, aki afféle udvari szerecsen volt Bécsben.
Az 1720-as évek végén gyerekként elrabolták Nyugat-Afrikából, eladták rabszolgának, 1753-ban Liechtenstein hercegnek ajándékozták, majd halála után kitömve mutogatták a Természettudományi Múzeumban.
(Ha érdekli a története, Péterfy Gergely Kitömött barbár című regényében lehet róla bővebben olvasni, amely 2014-ben jelent meg a Kalligram Kiadónál.)
A botrányosnak tartott tárlat idején az Osztrák Gazdasági Kamara gasztronómiai tagozatának ügyvivője az SOS Mitmensch emberjogi szervezet nyomására felhívást tett közzé a Mohr im Hemd név megváltoztatása érdekében. Ekkor a kamarai tagok közül néhányan átkeresztelték a desszertet a politikai korrektség szellemében. Pl. Hanno Pöschl, a bécsi Pöschl vendéglő és a Kleines Cafe kávéház színész-tulajdonosa az Othello im Hemd nevet adta neki.
Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Nápolyi, a nem nápolyi édesség
A nápolyi végigkísérte a gyerekkorunkat. A különféle krémekkel töltött ostyák a mai napig többféle kivitelben és több név alatt is szerepelnek a boltok polcain. Hogyan is született ez az édesség? Miért is nevezik nápolyinak? A Mindmegette cikkéből kiderül.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.