Műanyagmentes július néhány egyszerű lépésben

A kezdeményezés lényege, hogy egy teljes hónapon át nemet kell mondani az egyszer használatos műanyagokra.

null

Ha végigondoljuk egy napunkat, könnyedén rájöhetünk, hogy az életünk szinte műanyaggal van beborítva: műanyag dobozban/zacskóban árulják a gyümölcsöt, a zöldséget, a húsokat, a péksüteményeket és a kenyeret is abba tesszük a boltban, és ilyenkor, nyáron bizony több palackozott vizet vagy üdítőt veszünk. Mindezen átrágva magunkat, rájöhetünk, hogy nem csoda, hogy évente 300 millió tonna műanyagot termel az emberiség, aminek legalább fele egyszerhasználatos műanyag, amiket sokszor csupán pár percig használunk – de többszáz év alatt sem bomlik le. Ennek megfékezésére indította útjára 2011-ben a műanyagmentes július nevű kezdeményezését az ausztrál Plastic Free Foundation. Azóta több mint 170 országban vitték tovább a kezdeményezést, köztük Magyarországon is.

A műanyagmentes július lényege, hogy egy teljes hónapon át nemet kell mondani az egyszer használatos műanyagokra, helyettük pedig tartósabb alternatívát keresni és használni.

Az életünk szinte műanyaggal van beborítva
Fotó: Pixabay

A feladat nem egyszerű, de nem is lehetetlen. Nézzük, mit tanácsol a téma szakértője, a Zöldnek lenni jó! blog:

  • Amiből csak lehet, vásároljunk kimérve, saját tárolóban/zacskóban!
  • Kerüljük az „agyoncsomagolt” termékeket!
  • Vigyünk magunkkal szatyrot! Az se baj ha még nincs textil, kerítsünk elő akár egy műanyagszatyrot egy előző vásárlásból és ebbe pakoljunk. A lényeg, hogy újat ne kérjünk!
  • Vigyünk zacskót is magunkkal! Szuper, ha van textil, de ha többször felhasználunk egy műanyag zacsit, már azzal is sokat teszünk! Ha belejöttünk meg majd beszerzünk párat!
  • Mondj nemet a zacskóra, szatyorra! Az eladók igyekeznek rém segítőkészek lenni és mindent bezacskózni, automatikusan nyúlnak a szatyorért is, de merjünk nemet mondani.
  • Amiből csak lehet, válasszunk üveg vagy papírcsomagolást!
  • Ha könnyen fogyó, vagy tartós termékről van szó, vegyünk nagyobb kiszerelést, ezeknek nem csak az ára, az egységnyi árura jutó csomagoló anyag is kevesebb!
  • Otthon is figyeljünk a csomagolásra: mosható edénybe csomagoljunk fólia helyett, amit csak lehet!
  • A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

    Hasznos tanácsok, hogyan törjük meg a rossz étkezési szokásokat

    Akármilyen fegyelmezettek is vagyunk, könnyedén előfordulhat, hogy becsúszik egy-két rossz szokás. Amikor az agyunk elraktároz egy tevékenységet, az megszokottá válik, ami jól jöhet, ha életmódváltás előtt állunk. A régi rossz szokásokat azonban nehéz megtörni.

    Tovább...

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.