Az Észak–Dél Energiafolyosó egy olyan hálózatfejlesztési program, amelyik a közép- és délkelet-európai térség többforrású energiaellátását és nagyobb energiabiztonságát célozza – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A beruházás észak–déli irányú gázszállítást tesz lehetővé a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger között. A program egyes fejlesztései a gáz-, a kőolaj- és a villamosenergia-hálózatok megfelelő összekapcsolását kívánják elérni. Az energiafolyosó ezáltal az egységes uniós energiapiac kiépítését is segíti.
A program előkészítésére a magyar uniós elnökség időszaka alatt, februárban hívták életre a munkacsoportot. Ebben teljes jogú tagként Bulgária, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia, megfigyelőként pedig Horvátország vesz részt, de egyes témakörökben Ausztria és Németország képviselői is segítik a munkát.
A munkacsoport által aláírt szándéknyilatkozat a beruházások kiválasztásához alapul szolgáló regionális célokat nevesíti – állapította meg Kovács Tamás Iván, a fejlesztési tárca uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára. A tagállamok közötti összeköttetések kiépítése után az érintett országok – válsághelyzet esetén – egymás tárolókapacitásaiból pótolhatják a hiányzó, kieső energiaforrásokat. A beruházással korlátozott mennyiségben nyugat-európai vagy észak-afrikai gáz is beszerezhetővé válik. Kovács Tamás Iván az akciótervben javasolt fejlesztésekről hangsúlyozta, azok közé számos, magyar szempontból fontos beruházás is bekerült.