„100 milliárdos teherrel indultunk”

Januárban négy pályázatot szeretne az NGM meghirdetni, kettőt a nagyvállalatok számára, míg kettőt a kis- és középvállalatok (kkv) számára az innováció területén.

Kovács András
2011. 12. 25. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az innovációs szövetség úgy látja, a „Kutatási és Technológiai alap pályázatai 2012-ben” című anyag egy megalapozatlan, háttérelemzés nélküli, bonyolult fogalmazású, félreérthető, szándékaiban és céljaiban a kkv-kat csak fedőnévként használó pályázati terv.

A birtokunkba került véleményezésből az is kiderül, hogy az anyag szövegezése egyébként bonyolult, az idegen szavak használata félreérthető, értelmezhetőségük nem világos. Ráadásul olyan, időnként túlmagyarázott részeket tartalmaz, amely az anyag értékét kétségessé, nehezen értelmezhetővé teszi – állapítják meg.

A MISZ szerint elfogadhatatlan az innovációs alap nagyságának bizonytalansága, hogy 0 és 18 milliárd forint közötti tartományt adnak meg az új pályázatok meghirdetésére. Ez ugyanis a befizetők szemszögéből azt jelenti, hogy egyrészt maradéktalanul be kell fizetniük az alapba az innovációs járulékot, másrészt azonban minimális az esély arra, hogy abból új projektekre támogatást kaphassanak – szerepel az állásfoglalásban.

100 milliárdos kötelezettséggel vettük át

Valószínűleg egy korábbi pályázati háttéranyagot láthatott az innovációs szövetség, ennél lényegesen előrehaladottabb állapotban vannak a pályázatok – mondta el lapunknak Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. A 0-18 milliárd forintos tartomány kapcsán úgy fogalmazott, hogy az még a költségvetés elfogadása előtt készült. Az államtitkár kijelentette: 2012-ben 45,3 milliárd áll a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap (KTIA) rendelkezésére a parlament döntése értelmében.

A korábbi rossz menedzsment és pályázati rendszer miatt több mint 100 milliárdos kötelezettségvállalással vettük át az alapot 2010 nyarán – hangsúlyozta Cséfalvay. Jövőre még mindig 32 milliárd forintot költünk a korábbi kötelezettségekre, és csupán 13,5 milliárd forint jut majd új pályázatokra.

Négy új pályázat jöhet

Az államtitkár elmondta, hogy a költségvetés szerint új kötelezettségvállalás, új pályázatok kiírása az államháztartásért felelős miniszter egyetértésével lehetséges. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy januárban négy pályázatot szeretnének meghirdetni, kettőt a nagyvállalatok számára, míg kettőt a kis- és középvállalatok számára.

Az NGM államtitkára rámutatott arra, hogy a rendelkezésre álló pályázati források kiegészülhetnek uniós forrásokkal is. Itt azonban korlátot jelent, hogy az uniós források a közép-magyarországi régióban nem használhatók fel, ezért itt csak a KTIA forrásaira lehet pályázni. A 13,5 milliárdos kerethez mintegy 5-20 milliárdos európai uniós forrás érkezhet.

Cséfalvay hangsúlyozta, hogy 2010 nyarát követően – a korábbi nagy elkötelezettségek miatt – az állam nem vállalhatott újabbakat. „A Nemzetgazdasági Minisztérium 2011 nyarán kidolgozott a kutatás-fejlesztést végző vállalatok számára egy adóoldali támogatási modellt, de sajnos a MISZ részéről nem láttam azt a támogatást, amivel ezt előre vihettük volna, nem éreztem a szövetség oldaláról azt az erős nyomást, ami az adóoldali támogatás bevezetéséhez szükséges lett volna” – hangsúlyozta Cséfalvay.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.